Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „STOP zakazowi pracy”

Cały czas trwa zbiórka pod projektem ustawy „STOP zakazowi pracy”. Inicjatywa zakłada m.in. zniesienie zakazu pracy dla opiekunów ciężko chorych dzieci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne.

Obywatelski projekt ustawy „STOP zakazowi pracy” zakłada trzy podstawowe zmiany. Najistotniejszą z nich jest, aby opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 2458 złotych, którzy obecnie mają zakaz pracy, mogli pracować. Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Wojciech Zięba, wskazał na liczby, które pokazują, że rodziny z osobą niepełnosprawną borykają się obecnie ze sporymi problemami finansowymi.

Według danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 70 proc. rodzin, w których jest osoba niepełnosprawna, ma problem z zakupem lekarstw oraz opieką zdrowotną. To jest przerażająca liczba. Ona nam pokazuje, jak środowisko osób z niepełnosprawnościami jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wskaźnik skrajnego ubóstwa w rodzinach z osobami niepełnosprawnymi wynosi 6,5 procent. To dużo więcej niż w całości społeczeństwa, natomiast jest to wskaźnik, który mówi o tym, że dochód osób, które żyją w skrajnym ubóstwie, zagraża ich życiu i zdrowiu – powiedział Wojciech Zięba.

Obywatelski projekt ustawy przewiduje też, że opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością, którzy pracują i przez to nie otrzymują świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o wypłatę 2458 zł miesięcznie. Ponadto rodzic lub opiekun otrzymałby wyższe świadczenie, jeśli pod jego opieką znajduje się więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko. Zbiórka podpisów potrwa do czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl