fot. PAP

Trwa zaostrzony protest w JSW

Przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa strajk górniczych związkowców. Protest rozpoczął się także pod ziemią we wszystkich kopalniach spółki.

Na dziś zaplanowano rozmowy liderów związkowych z zarządem JSW.

Wczoraj przed budynkiem spółki policja użyła broni gładkolufowej i gazu łzawiącego tłumiąc górniczą manifestację. Chuligani, którzy zmieszali się z protestującymi usiłowali wedrzeć się do siedziby JSW.  Zatrzymano 15 osób.

Szefowa MSW Teresa Piotrowska dobrze oceniła działania policji.

Jednak poseł Jarosław Zieliński, były szef MSWiA powiedział, że policja nie pierwszy raz pod rządami PO PSL użyła siły wobec demonstrantów.

Sytuacja nie uprawniała w sposób pochopny do sięgania po broń. PiS będzie domagało się wyjaśnień w tej sprawie zapowiedział poseł.

– Jako posłowie PiS-u zwołać w trybie art. 152 reg. Sejmu posiedzenie Komisji Spraw Wewnętrznych, podczas którego zechcemy usłyszeć od pani minister Piotrowskiej i od komendanta głównego policji pana generała Działoszyńskiego dokładne informacje o przebiegu tych zdarzeń i zadać pytania, bo tam się cały szereg pytań rodzi. Wydaje się że takie proste skwitowanie, że policja działała w sposób właściwy pozostawia daleko idące wątpliwości i niczego nie wyjaśnia. Warto też będzie sięgnąć po nagrania z monitoringu. Chcielibyśmy te nagrania przejrzeć – powiedział poseł Jarosław Zieliński.

Strajk w kopalniach JSW rozpoczął się 28 stycznia. Głównym postulatem protestujących jest odwołanie prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Jak mówią jest on głównym winowajcą trudnej sytuacji finansowej spółki.

Związkowcy domagają się także wycofania się zarządu z planu oszczędnościowego.

RIRM

drukuj