PE: wystawa o płk. Kuklińskim

W PE można oglądać wystawę: Pułkownik Kukliński – polska samotna misja”. Została ona poświęcona pierwszemu polskiemu oficerowi w NATO.  Wystawa trafiła do instytucji europejskiej dzięki staraniom Izby Pamięci Płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz europoseł PiS Anny Fotygi.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy w Brukseli Anna Fotyga mówiła o poświęceniu płk. Kuklińskiego i jego współpracy z amerykańskim wywiadem. Przypomniała, że decyzję o współpracy pułkownik podjął po masakrze robotników na Wybrzeżu w 1970 roku. Deklarację intencji wręczył Amerykanom w 1972 roku.

– W 1971 roku, po masakrze robotników na Wybrzeżu, po polskim Grudniu, płk Ryszard Kukliński zdecydował się napisać deklarację intencji. Rok później wręczył ją Amerykanom. Pierwsze zdanie tej deklaracji brzmiało: My, Polacy, należymy obecnie do obozu sowieckiego, ale to nie był nasz wybór, to zostało ustalone między wami a Rosjanami. Tekst tej deklaracji dla każdego polityka jest wyjątkowo nośnym, wspaniałym intelektualnie tekstem deklaracji politycznej, wizjonerskim przedsięwzięciem – podkreślała Anna Fotyga.

Wystawa to wspaniała okazja ukazania dokonań pierwszego polskiego oficera w NATO na forum PE – mówi Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Płk. Ryszarda Kuklińskiego. Dodał, że dzięki staraniom Anny Fotygi sprawa płk. Kuklińskiego, jego życiorys i wieloletnia walka o rehabilitację wreszcie stanęła w PE .

– Życiorys Pułkownika jest na tej wystawie opisany na tle tragicznej historii Polski po II wojnie światowej, bo tak trudno jest zrozumieć tym, którzy służyli okupacji Polski, służyli Sowietom, dlaczego Ryszard Kukliński jest bohaterem Polski, bohaterem Europy i USA. Przekazem tej wystawy jest m.in. zaznaczenie, że Europa Zachodnia włożyła zbyt mały wkład w to, aby komunizm upadł – stwierdził Filip Frąckowiak.

Data ekspozycji wiąże się z przypadającą dziś 70. rocznicą konferencji jałtańskiej.

 

RIRM

drukuj