fot. PAP/Paweł Supernak

Trwa żałoba narodowa; rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe premiera Jana Olszewskiego

Trwają uroczystości pogrzebowe premiera Jana Olszewskiego, obrońcy opozycjonistów w procesach politycznych w PRL. W Polsce trwa żałoba narodowa. Wczoraj pamięć o Janie Olszewskim uczcił Senat.

Senat przyjął uchwałę upamiętniającą byłego premiera. Senator Jan Żaryn podkreślał, że w historii Polski Jan Olszewski zapisał się jako patriota, mąż stanu, wzór do naśladowania.

– Wzrastał w atmosferze szacunku do Polski Niepodległej, której pozostał wierny do końca swego życia – podkreślił Jan Żaryn.  

Jan Olszewski był żołnierzem Szarych Szeregów, Powstańcem Warszawskim. Bronił opozycjonistów w procesach politycznych w PRL. Był premierem pierwszego prawdziwie antykomunistycznego rządu po 1989 roku.

– Jako prezes Rady Ministrów podjął starania na arenie międzynarodowej, by wprowadzić Polskę do NATO i wspólnot europejskich, jednocześnie przeciwstawiając się uzależnieniu kraju od Rosji – dodał historyk.

Na wniosek Sejmu to rząd Jana Olszewskiego dostarczył do parlamentu listę ok. 70 osób pełniących ważne funkcje państwowe, a zarejestrowanych jako agencji aparatu bezpieczeństwa w okresie komunistycznej Polski.

– Próba lustracji zakończyła się odwołaniem jego rządu. Decyzją Sejmu podczas nocnej zmiany z 4 na 5 czerwca 1992 roku, w rocznicę wyborów 1989 roku, Jan Olszewski został pozbawiony funkcji prezesa Rady Ministrów – przypomniał senator Jan Żaryn.

Jan Olszewski rozumiał co to znaczy być czynnym politykiem – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– Geopolityka, ale problematyka bezpieczeństwa militarnego, ale sprawy związane z trwałą państwowością polską i niepodległością państwa polskiego były absolutnie na pierwszym miejscu jego działań przez całego jego życie – zwrócił uwagę Antoni Macierewicz.

W Kancelarii premiera w holu głównym jest wystawiona trumna z ciałem Jana Olszewskiego. Do późnych godzin popołudniowych można oddać hołd zmarłemu. O godz. 18:00 w kościele św. Aleksandra rozpocznie się Msza św. w intencji byłego premiera. Po Eucharystii – Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem na Stare Miasto wyruszy kondukt żałobny do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Tam będzie odbywało się wieczorne modlitewne czuwanie przy trumnie zmarłego. Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się jutro.

– Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów – zaznaczył Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Msza św. pogrzebowa rozpocznie się jutro o godzinie 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Tuż po niej kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze AK i byli Powstańcy Warszawscy. Następnie doczesne szczątki Jana Olszewskiego zostaną przewiezione na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego na wojskowe powązki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl