fot. PAP/Paweł Supernak

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry

Trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego została wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i przeniesiona uroczyście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej od soboty wieczorem odbywało się czuwanie przy trumnie Jana Olszewskiego. Po godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa w archikatedrze. Przewodniczy jej biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej ks. bp Michał Janocha. W eucharystii udział biorą przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą.

Między godz. 13.00 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie byłego premiera pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście szwadronu reprezentacyjnego i policji, kondukt przejdzie na cmentarz wojskowy na Powązkach.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

PAP/RIRM

drukuj