Trwa X Dziękczynienie w Rodzinie [na żywo]

Trwa X Dziękczynienie w Rodzinie

W Toruniu trwa X Dziękczynienie w Rodzinie. To coroczne spotkanie Rodziny Radia Maryja, któremu towarzyszą wspólna modlitwa i występy artystyczne. To także możliwość wypróbowania regionalnych wyrobów z całej Polski czy przebadania się w miasteczku zdrowia.

Dziękczynienie w Rodzinie rozpoczęła uroczysta Msza św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.  Jest ona zarazem centralnym punktem corocznego spotkania. Wszystkich wiernych przywitał założyciel i Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Cieszymy się bardzo, że jesteśmy Rodziną Radia Maryja, oczywiście to są tylko przedstawiciele, są przy ekranach telewizyjnych, odbiornikach, wszędzie was bardzo serdecznie pozdrawiamy – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Śmigiel. Ordynariusz diecezji toruńskiej podkreślił znaczenie rodziny wielopokoleniowej. Również pamiętne są słowa św. Jana Pawła II oraz Ojca Świętego Franciszka o znaczeniu rodziny.

– Rodzina szanująca się, gdzie młode pokolenie wsłuchuje się w głos doświadczonych starszych, którzy swoje życie już przypieczętowali pracą, wysiłkiem, cierpieniem, ale też wiedzą, gdzie szukać prawdziwego szczęścia – wskazał ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Wiesław Śmigiel.

Niezwykle ważne jest przekazanie młodemu pokoleniu miłości do Ojczyzny i wiary – dodał ks. bp Wiesław Śmigiel.

– W takich rodzinach jest szansa, że nowe pokolenie wyrośnie na ludzi kochających Boga i ojczyznę, rozumiejących i kochających wspólnotę Kościoła oraz pełne szacunku dla każdego człowieka, szczególnie cierpiącego i potrzebującego pomocy – podkreślił ks. bp Wiesław Śmigiel.

Nawiązując do przypowieści o talentach, ks. bp zachęcał, by rozwijać talenty dane nam przez Boga, które są dla nas nie tylko darem, ale i zadaniem. Ordynariusz diecezji toruńskiej wyróżnił m.in. dar działalności misyjnej.

– (To) Dar odwagi w głoszeniu Bożej Prawdy nawet wobec ataków, ośmieszania i zniewag – zaznaczył ks. bp Wiesław Śmigiel.

W rozwoju naszych talentów, w naszej codzienności i dążeniu do życia wiecznego, swoistym drogowskazem są Przykazania Boże. Nie należy ich bowiem traktować jako ciężaru trudnego do uniesienia, ale drogę do wolności.

– Każdą przeciwność, nawet największą, można pokonać tylko dobrem i modlitwą – dodał ks. bp Wiesław Śmigiel.

Podczas Mszy św. w obecności kombatantów odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej. Tablicę poświęcił Ordynariusz toruński.

– W swoim niepojętym miłosierdziu wejrzyj na naszych braci, którzy na przestrzeni wieków zabiegali o dobro Kościoła i ojczyzny (…) aż po ofiarę z życia – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel.

Tablicę przekazało i ufundowało stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

– Do obowiązków stowarzyszenia upamiętnienia zbrodni (…) należy dokumentowanie i ochrona pamięci zamordowanych Polaków na kresach Polski wschodniej, teraz mamy możliwość realizacji naszych zadań, wyrazem tego jest dzisiejsza uroczystość, za to jeszcze raz najserdeczniej dziękuję ojcze Dyrektorze w imieniu wszystkich rodzin zamordowanych – podkreślił prezes zarządu Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Szczepan Siekierka.

Dla tego wydarzenia zachowujemy wyjątkowe słowa sympatii i serdeczności – podkreślił w swoim przemówieniu prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Każde Dziękczynienie w Rodzinie zachęca nas do umacniania w ojczyźnie wdzięczności oraz poszanowania tego, co najpiękniejsze – miłości rodzinnej, a to są sprawy, które czcimy z oczywistych powodów także w kopernikańskim i historycznym Toruniu – zaznaczył Michał Zaleski.

Po zakończeniu wspólnej Eucharystii rozpoczęła się część artystyczna w amfiteatrze przy toruńskim sanktuarium. Zgromadzonych przywitał posługujący w Radiu Maryja i Telewizji Trwam o. Jan Król, członek zarządu Fundacji „Lux Veritatis”.

– Rozpoczynamy koncert, który jest podziękowaniem dla wszystkich państwa, dla tych wszystkich, którzy w jakiś sposób wspierają Radio Maryja – powiedział o. Jan Król CsSR.

Jako pierwsza wystąpiła Kaszubska Orkiestra Dęta z Jastarni.

Czas wszystkim zgromadzonym na X Dziękczynieniu w Rodzinie, zarówno na miejscu jak i przed telewizorami i radioodbiornikami umiliła także muzyka Danuty Mizgalskiej.

Zaśpiewał również Andrzej Kubacki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl