fot. PAP/EPA

Trwa walka z koronawirusem na świecie

Świat paraliżuje obecność koronawirusa. Głowy państw decydują się na zamykanie miejsc publicznych i odwoływanie imprez masowych. W wyniku panującej zarazy śmierć poniosło blisko 5 tysięcy osób.

Światowa organizacja zdrowia ogłosiła pandemię Koronawirusa.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, dotkliwością wirusa, jak i poziomem bezczynności. Dokonaliśmy zatem oceny, że koronawirus można scharakteryzować jako pandemię – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Mimo że w Chinach znów zmalała liczba zakażeń i zgonów spowodowanych przez koronawirusa, to jednak pandemia paraliżuje kolejne państwa na świecie. O pierwszy przypadku śmiertelnym osoby zakażonej koronawirusem doniesiono w Panamie.

– Kobieta miała szereg powikłań związanych z cukrzycą i zapaleniem płuc pochodzenia bakteryjnego, które wiązało się z powikłaniem tego przypadku koronawirusa – wskazała Rosario Turner, minister zdrowia Panamy.

Trzy pierwsze przypadki potwierdzono także na Kubie.

W nocy Biały Dom podał informacje, że od piątku na 30 dni zostanie zawieszona większość lotów z Europy do Stanów Zjednoczonych.

– Po konsultacji z naszymi najwyższymi rządowymi pracownikami służby zdrowia postanowiłem podjąć kilka drastycznych, ale koniecznych działań w celu ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich Amerykanów, aby zapobiec przedostawaniu się nowych przypadków do naszych granic zawiesimy podróże z Europy do Stanów Zjednoczonych – podkreśla prezydent USA Donald Trump.

Z chorobą zmaga się także słynny aktor Tom Hanks i jego żona. O zarażeniu dowiedzieli się na planie filmowym w Australii. Obecność koronawirusa potwierdzono także u piłkarza Juventusu. We Włoszech jest europejskie epicentrum pandemii.

– Teraz będziemy zamykać wszystkie sklepy i lokale. Otwarte będą tylko sklepy z żywnością i apteki. Uwaga, nie trzeba ścigać się, aby kupić jedzenie w supermarketach – poinformował w orędziu do narodu Giuseppe Conte, premier Włoch.

W innych krajach również rozpoczęto procesy spowalniające rozprzestrzenianie się epidemii. Zamknięto szkoły, uczelnie, teatry.

Koronawirus paraliżuje też wydarzenia sportowe. Rywalizacje w wielu dyscyplinach odbywają się bez publiki lub są odwołane.  Na całym świecie zarażonych Koronawirusem jest ponad 126 tysięcy osób. W wyniku choroby zmarło blisko 5 tysięcy.

TV Trwam News

drukuj