fot. TV Trwam News

Trwa walka o uratowanie życia Polaka, który jest głodzony przez brytyjski szpital

Trwa walka o życie Polaka odłączonego od aparatury w szpitalu w Wielkiej Brytanii. O ratowanie życia naszego rodaka prosi w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii przewodniczący polskiego Episkopatu ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki. Polaka gotowa jest przyjąć klinika Budzik dla dorosłych w Olsztynie.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał w liście, że w ostatnich dniach opina publiczna w Polsce została wstrząśniętą decyzją brytyjskiego sądu o zaprzestaniu podawania pożywienia i wody naszemu rodakowi. W ten sposób został on skazany na śmierć przez zagłodzenie. Ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, że polskie władze zapewniły, iż pokryją koszty leczenia i transportu mężczyzny, jednak brytyjski sąd nie wyraża zgody na transport pacjenta do naszego kraju. Teraz przewodniczący polskiego Episkopatu poprosił o pomoc przewodniczącego Episkopatu Anglii i Walii.

– Zwracam się do Waszej Eminencji – jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii – z prośbą o pomoc w tej trudnej sytuacji i podjęcie starań w celu ratowania życia naszego rodaka – akcentował ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Polskie władze, które interweniują w sprawie mężczyzny, wciąż napotykają na opór.

W poniedziałek na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy minister Krzysztof Szczerski spotkał się z ambasador Wielkiej Brytanii w RP.

– Odbyłem długą rozmowę z Ambasador Wielkiej Brytanii @AnnaClunes o sprawie naszego Rodaka. Nie ukrywam, że rozmowa była trudna, rozmawiałem także z Ambasadorem RP w Londynie. Jestem cały czas w kontakcie z polskimi konsulami, którzy są na miejscu w Plymouth – napisał na Twitterze Krzysztof Szczerski.

Polaka chciał odwiedzić polski konsul, ale sąd w Plymouth przychylił się do wniosku tamtejszego szpitala, aby nie zezwalać dyplomacie na dostęp do mężczyzny.

Leczenie Polakowi, który przebywa w Wielkiej Brytanii, oferuje klinika Budzik dla dorosłych. Taką informację przekazał prof. Wojciech Maksymowicz do polskiej ambasady w Londynie.

– Postanowiłem zaproponować leczenie w klinice Budzik dla dorosłych, którą nadzoruję u nas na Uniwersytecie w Olsztynie. Utworzyliśmy ją 4 lata temu po to właśnie, aby pomagać ludziom w śpiączce – powiedział prof. Wojciech Maksymowicz.

O pomoc mężczyźnie, który przebywa w śpiączce, zaapelowało Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kolegium wskazało, że działania szpitala w Plymouth to powolna eutanazja Polaka.

– Działania podejmowane w szpitalu w Plymouth wobec Polaka, który trafił tam z urazem mózgu, nie mają nic wspólnego z medycyną, ale są celowym pozbawieniem życia ciężko chorego człowieka i przejawiają znamiona powolnej eutanazji – zaakcentowało Kolegium Rektorskie KUL.

Władze szpitala już wcześniej zdecydowały o wykorzystaniu organów mężczyzny do transplantacji.

TV Trwam News

drukuj