fot. prezydent.pl

Trwa uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych ofiar totalitaryzmów

W Pałacu Prezydenckim trwa ogłoszenie listy ofiar totalitaryzmów, których szczątki zidentyfikowano dzięki badaniom DNA. W uroczystości bierze udział prezydent Polski Andrzej Duda oraz rodziny osób zamordowanych.

Chodzi o szczątki ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.

W Szczecinie ustalono tożsamość 14 osób. Ich szczątki wydobyto w kwaterze „Ł” na Powązkach w Warszawie oraz w Białymstoku.

To szczególny i historyczny dzień dla badaczy oraz Polaków – podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu.

– To ważny dzień dla nas, ale ważne jest to także dla rodzin, które przez wiele lat oczekiwały na chwilę, kiedy uzyskają wiedzę, że szczątki najbliższych zostały odnalezione i zidentyfikowane. Równolegle z tymi wydarzeniami w Pałacu Prezydenckim realizujemy działania poszukiwawcze na Łączce i niedługo będą także kolejne miejsca, a więc ten proces przywracania nam wszystkim naszych bohaterów trwa i będzie trwał. Dni takie jak ten, gdy ujawniamy nazwiska, mają szczególny charakter, bo przecież po to te działania są realizowane – zaznaczył prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Dzięki poszukiwaniom tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych IPN odnalazł szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

W Gdańsku odnaleziono szczątki Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Kolejne poszukiwania ofiar komunizmu w kwaterze „Ł” na Powązkach, IPN rozpoczął we wtorek.

RIRM

drukuj