S. Piotrowicz: komisja zajmie się projektem dot. KRS prawdopodobnie w maju

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się projektem zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa najprawdopodobniej na początku maja. Nie ma odwrotu od reformy wymiaru sprawiedliwości – oświadczył przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz.

Pierwotnie komisja sprawiedliwości miała zająć się tym projektem już wczoraj wieczorem.

Stanisław Piotrowicz pytany dziś przez PAP kiedy rządowym projektem zajmie się komisja sprawiedliwości przyznał, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

„Zastanawiamy się, kiedy przystąpimy do prac. Nie ma terminu zakreślonego przez marszałka Sejmu (…). Prawdopodobnie komisja zajmie się tym projektem na początku maja. Nie sądzę, by prace nad nim ruszyły jeszcze w kwietniu”- powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Piotrowicz przypomniał, że pierwotnie komisja miała zająć się tym projektem już w wczoraj wieczorem, ale jej posiedzenie zostało odwołane. Jak mówił, pojawiły się wówczas spekulacje, że „znów chcemy procedować nad projektem w nocy”. Dlatego zdecydowano się je odwołać – zaznaczył.

„Wyciągnę z tego wnioski; posiedzenie, na którym będzie procedowany projekt zmian w KRS odbędzie się w południe, aby uniknąć tego rodzaju podejrzeń. Nie mamy nic do ukrycia” – zapowiedział polityk.

„Co do tego, że odwrotu od reformy nie ma, to jest sprawa oczywista, bo na to Polacy czekają. Gdziekolwiek by nie spojrzeć mamy do czynienia z krytyką wymiaru sprawiedliwości. Ujawniane przez media przypadki dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu sądu przynaglają potrzebę pilnej reformy wymiaru sprawiedliwości” – dodał szef Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Stanisław Piotrowicz odniósł się też do wczorajszego spotkania grupy posłów PiS-u z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak mówił po spotkaniu szef biura prasowego prezydenta Marek Magierowski, tematem rozmowy był m.in. projekt zmian ustawy o KRS.

„To była wymiana poglądów na różne tematy, na zmiany w wymiarze sprawiedliwości, a projekt ustawy o KRS był jednym z nich (…). Spotkanie nie miało służyć jakiemukolwiek uzgadnianiu, ale wymianie myśli i poglądów” – relacjonował dziś poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa rząd przyjął 7 marca. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów, ich następców wybrałby Sejm. Przeciwko tym zmianom protestują środowiska sędziowskie. Wątpliwości dot. projektu ma także prezydent. Jak mówił w niedzielę Marek Magierowski chodzi głównie o wygaszanie mandatów członków KRS.

Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o KRS na początku kwietnia. Według MS, nowela ma zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady „decydowały w praktyce sędziowskie elity”.

Według projektu, jeżeli obie izby będą miały różne opinie o kandydacie na sędziego, wówczas ta, która wydała o nim opinię pozytywną, może wnioskować o decyzję Rady w pełnym składzie. Wówczas za kandydatem musiałoby się opowiedzieć 17 członków Rady: I prezes SN, prezes NSA i członkowie Rady wybrani spośród sędziów.

Resort sprawiedliwości podkreśla, że podobne rozwiązania „z powodzeniem funkcjonują w Europie”, np. w Niemczech o powoływaniu sędziów sądów federalnych decyduje minister federalny wraz z komisją złożoną z ministrów krajowych i członków powoływanych przez parlament.

PO, Nowoczesna i PSL wskazywały w debacie, że rządowy projekt jest niekonstytucyjny i mówiły o „kolonizacji sądownictwa przez PiS” i „typowym skoku na instytucję”. Rządowy projekt budzi też krytykę m.in. w środowiskach sędziowskich. W marcu przedstawiciele sędziów podkreślili, że projekt zmierza „do upolitycznienia sądów i naruszenia ich niezależności”. „Iustitia” apelowała do sędziów, aby w razie uchwalenia noweli nie brali udziału w wyborach do nowej Rady.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl