Trwa ostatnie w tym roku posiedzenie Senatu

Wśród tematów obrad jest m.in. projekt waloryzacji rent i emerytur. Zgodnie z nim od 1 marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł. Najniższe będą wynosiły 1100 zł – obecnie jest to 1029,80 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772 zł do 825 zł.

Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie także do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych. Projekt przygotował resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Choć świadczenia rosną, to wciąż są na zbyt niskim poziomie.

To efekt regresu demograficznego – mówi senator PiS Jan Maria Jackowski.

Te pokolenia, które obecnie pracują, odprowadzając swoją składkę emerytalną i z tych składek finansowane są bieżące emerytury, więc jak ubywa osób w systemie, a zwiększa się liczba świadczeniobiorców, gdyż liczba emerytów przybywa, społeczeństwo się niestety starzeje, no to budżet państwa musi dopłacać tzw. dopłaty do systemu emerytalnego i te świadczenia niestety są takie jakie są – powiedział Jan Maria Jackowski.

Senatorowie zajmą się także m. in. ustawą o ochronie danych osobowych, która zakłada wprowadzenie przepisów tzw. unijnej dyrektywy DODO. Izba rozpatrzy też nowelizację ustawy o Policji. Posiedzenie potrwa do piątku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl