Głosowanie ws. ustaw świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych

W Senacie odbędzie się dziś głosowanie w sprawie ustaw dotyczących świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych. Wczoraj w Senacie odbyła się w tej sprawie debata.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych protestując w Sejmie domagali się, aby świadczenie od zaraz wzrosło do wysokości najniższej krajowej.

Rządowa nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zakłada, że świadczenie od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Senatorowie opowiedzieli się za coroczną waloryzacją świadczenia pielęgnacyjnego.

Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej zarekomendowała natomiast, aby ustawa przywracająca prawo do zasiłków opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych została przyjęta bez poprawek. Ma ona zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Zasiłek wynosi 520 zł.

PiS chciało m.in. zrównania obu świadczeń i podwyższenia do wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

– Jest to projekt rządowy, który został wymuszony przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Przywraca on zabrany przez rządzącą koalicję świadczenia dla opiekunów osób dorosłych. Te zaświadczenia wracają w wysokości 520 zł w postaci zasiłków dla opiekunów i zasiłku opiekuńczego specjalnego. Ponadto jeżeli chodzi o tę drugą ustawę, czyli o świadczeniach rodzinnych dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych, rząd przewiduje, że do końca tego roku ten zasiłek będzie wynosił 800 zł, w 2015 roku 1200 zł, a w 2016 – 1300 zł – poinformował senator Waldemar Kraska.

Przed Sejmem od ponad dwóch tygodni dni protestują opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Alarmują, że rządowa ustawa nie realizuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego i domagają się wyższego zasiłku oraz równego traktowania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl