Trwa ogólnopolska akcja „Servier – wyłącz raka!”  

Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna poświęcona profilaktyce raka jelita grubego – „Servier – wyłącz raka!”. W Polsce co roku wykrywa się 18 tys. przypadków raka jelita grubego.

Kampanię zainaugurowano w Warszawie. W ramach akcji postawiono dmuchany namiot w kształcie jelita grubego. Ma on na celu pokazanie, jak rozwija się rak tego narządu i w jaki sposób można mu zapobiec.

W Polsce od kilkunastu lat funkcjonuje program przesiewowy. Wciąż jednak korzysta z niego zbyt mało osób, które powinny poddać się badaniu – to niecałe 20 proc.

Prof. Marek Wojtukiewicz z białostockiego Centrum Onkologii zawraca uwagę, jak dużą rolę w walce z chorobą mają badania profilaktyczne.

– Jeżeli człowiek zachoruje już na ten nowotwór, to najlepiej wykryć go w jak najwcześniejszej fazie. Powinno się brać udział w badaniach przesiewowych. Takim badaniem jest kolonoskopia. Ona rzeczywiście zezwala na zwiększenie udziału tych wczesnych zaawansowań nowotworów, całkowitej puli rozpoznań choroby nowotworowej. Im więcej takich stanów, tym lepsze wyniki leczenia, a zatem udział w tych badaniach przesiewowych jest absolutnie istotny – wskazuje specjalista.

Eksperci podkreślają, że rak w początkowej fazie nie sprawia dolegliwości i może się rozwijać nawet od 7 do 12 lat.

Poza stolicą kampania prowadzona będzie w kilku innych miastach. Harmonogram akcji  można znaleźć na stronie www.wylaczraka.pl.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl