Trwa międzynarodowy kongres w WSKSiM

Dziś drugi dzień Kongresu „Katolicy i prawda – szanse i zagrożenia” zorganizowanego w WSKSiM. W kolejnym dniu prelegenci wygłoszą swoje referaty dotyczące religii, polityki, społeczeństwa i prawa.

Pierwszego dnia kongresu, który został podzielony na pięć części łączących ze sobą wykłady oraz dyskusje podjęto m.in. takie tematy jak: „Kościół w służbie prawdy” oraz „Biblijne perspektywy prawdy”. W sobotę uczestnicy wysłuchają kolejnych dwóch bloków.  Zakończenie spotkania przewidziane jest na godzinę 12: 30 w sobotę. W tym roku zwieńczeniem dwudniowego kongresu będą uroczystości związane z rocznicą powstania Radia Maryja.

Tradycyjnie Kongres zainaugurowała uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej. Następnie głos zabrał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, rektor założyciel WSKSiM.

– Życzę wszystkim, by ten kongres pomógł każdemu z nas jeszcze bardziej zakorzenić się w prawdzie, żyć prawdą i bronić prawdy – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

JE ks. bp. Stanislas Lalanne w swoim wykładzie nt. „Biskup wobec prawdy i mediów”, zaznaczył, że to Chrystus wytycza drogę prawdzie, zarówno tej przekazywanej, jak i poszukiwanej.

– Między prawdą do pokazania – przez sam Kościół, ponieważ komunikacja jest w samym sercu chrześcijańskiej wiary; a prawdą do poszukiwania – co z definicji jest zajęciem dziennikarzy, znajduje się, jak mi się wydaje, jasna droga wytyczona przez samego Chrystusa. Droga ta jest drogą międzyosobowego spotkania, osobowej relacji, człowieka dającego swoje świadectwo, które jest otrzymanym darem, darem do przekazania w perspektywie wywiadu, przed kamerą, podczas reportażu czy na zmieniającym się monitorze czyjegoś blogu – powiedział ks. bp. Stanislas Lalanne.

Ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego w referacie otwierającym kongres mówił, że Kościół ma nie tylko prawo czy przywilej, ale niezbywalny obowiązek pozostawania w służbie prawdy. Jak dodał, pociąga to za sobą konkretne zagadnienia.

– Wskazuje na charakter całego Kościoła i wszystkich jego członków jako znaku. My wszyscy, jako uczniowie Jezusa Chrystusa, musimy być uświęceni w prawdzie, aby być znakami prawdy. Z jednej strony jest to szansa każdego z nas, aby zachować i wyrazić własną tożsamość chrześcijańską w płynnej ponowoczesności, która rezygnuje z prawdy i odpowiedzialności za nią. Bycie znakiem dotyczy także całego Kościoła, który – pomimo nacisków medialnych i politycznych, by ulegał jakiemuś zideologizowanemu progresizmowi i presji czasu – chce pozostać wierny prawdzie i swojemu Założycielowi, który jest Drogą, Prawdą i Życiem – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl