fot. PAP/Marcin Bielecki

Trwa ceremonia zakończenia ćwiczeń Anakonda-16

W Akademii Obrony Narodowej w Warszawie trwa uroczysta ceremonia zakończenia ćwiczeń Anakonda-16. Biorą w niej udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz dowódcy i żołnierze z państw uczestniczących w ćwiczeniach.

Obecni są również przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego, władz administracji rządowej i samorządowej. Uroczystości zakończenia ćwiczeń odbędą się dziś także na wszystkich poligonach, gdzie ćwiczyli żołnierze w ramach Anakonda-16.

Te ćwiczenia są sukcesem, bo pokazały, że polityczne starania władz przybrały wymiar praktyczny – podkreślił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Polityk dodał, że NATO realnie wzmocni bezpieczeństwo Polski.

– Ćwiczenia Anakonda pokazują, że to, co ustalili politycy można zrealizować w praktyce; że nasze armie, nasze oddziały, nasi żołnierze, nasze sztaby są zdolne przeprowadzić wielką operację militarną, skutecznie pokazującą zdolność odstraszania i obrony. W tych ćwiczeniach brały też po raz pierwszy udział oddziały obrony terytorialnej – tego nowego rodzaju sił zbrojnych, który wprowadzamy do armii po to, by ją wzmocnić i po to, by polscy patrioci, ochotnicy mogli uczestniczyć w działaniu dla obrony ojczyzny – mówił w czwartek minister Antoni Macierewicz.

Ćwiczenia Anakonda-16 rozpoczęły się 7 czerwca. Były to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 roku. Brało w nich udział około 31 tys. żołnierzy, w tym około 12 tys. z Polski.

RIRM

drukuj