Trwa batalia o przyszłoroczny budżet UE

Rządy krajów unijnych zmieniają projekt KE i chcą cięć wydatków. Komisja zaproponowała przyszłoroczny budżet na poziomie prawie 136 mld euro. Przedstawiciele państw członkowskich zredukowali go o miliard euro.

O ostatecznym kształcie budżetu zdecydują negocjacje europosłów z unijnymi rządami. Ich finał spodziewany jest pod koniec roku.

Jakakolwiek redukcja środków z unijnego budżetu dla Polski jest niebezpieczna. Odbije się z pewnością na dwóch najważniejszych dziedzinach m.in. rolnictwie i polityce spójności – mówi europoseł Tomasz Poręba.

To są niepokojące sygnały, które będziemy weryfikować podczas najbliższej sesji w Strasburgu. Jako opozycja będziemy domagać się od polskiego rządu informacji: co robi, co zrobił i co będzie robił, żeby te ograniczenia środków unijnych dla Polski były jak najmniejsze. Jestem przekonany, że te cięcia będą dotyczyć dwóch niezwykle ważnych obszarów z punktu widzenia interesów Polski, czyli polityki spójności i rolnictwa. Od tego, jak będzie zachowywać się Donald Tusk i polski rząd w tej sprawie zależy, czy przyszłe środki unijne, które mają trafić do Polski rzeczywiście będą miały możliwość wspierać środki gospodarcze Polski – powiedział europoseł Tomasz Poręba.

Europarlamentarzysta, zwraca uwagę, że bierność polskiej dyplomacji szkodzi krajowym interesom.

Budżet negocjowany przez rząd Donalda Tuska już jest bardzo mały. Można było na politykę spójności uzyskać znacznie więcej, a teraz słyszymy, że będzie dalsza redukcja. W przyszłym tygodniu mamy sesję w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Będziemy domagać się szczegółowych informacji m.in. w dziedzinie redukcji. Obserwujemy od wielu miesięcy brak jakiejkolwiek działalności dyplomacji. Udało nam się w PE przygotować – w kontekście rolnictwa – propozycję zwiększającą pieniądze na rolnictwo do 26 mld euro. Trudno w tej chwili cokolwiek powiedzieć, aby polska dyplomacja chciała z tego skorzystać, nie mówiąc o polskim premierze, który w tej sprawie nie wypowiedział się ani razu – podkreślił europoseł Tomasz Poręba.

 

RIRM

drukuj