fot. PAP/EPA

Trump obiecuje, że zjednoczy kraj

W przemówieniu z okazji zwycięstwa w wyborach prezydent-elekt Donald J. Trump złożył wyrazy szacunku Hillary Clinton, obiecał, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów i zapowiedział, że nie spocznie na laurach, tylko będzie działał dla dobra kraju.

Wygłoszone w jego sztabie wyborczym w Nowym Jorku przemówienie Trump rozpoczął od oznajmienia, że dostał właśnie telefon od Clinton, która uznała swoją przegraną i pogratulowała mu zwycięstwa.

– Hillary pracowała bardzo długo i ciężko. Winni jej jesteśmy wielki dług wdzięczności za jej służbę dla kraju – powiedział o niej prezydent-elekt, tytułując ją „panią sekretarz stanu”.

W czasie kampanii wyborczej, zdominowanej przez wzajemne ataki personalne, oboje przerzucali się nawzajem oskarżeniami i obelgami.

– Teraz jest czas, aby zaleczyć rany naszych podziałów. Musimy się spotkać razem. Wszystkim Republikanom, Demokratom i niezależnym mówię: czas, byśmy się zebrali razem jak jeden zjednoczony naród. Obiecuję wszystkim obywatelom naszego kraju, że będę prezydentem wszystkich Amerykanów. To dla mnie bardzo ważne – powiedział Trump.

Komentatorzy, zdumieni zwycięstwem nowojorskiego miliardera-celebryty, przypominają, że wyjątkowo brutalna kampania była odbiciem głębokiego podziału amerykańskiego społeczeństwa.

Trumpa przedstawił wiceprezydent-elekt Mike Pence.

– To jest historyczna noc. Jestem głęboko wdzięczny narodowi amerykańskiemu za zaufanie dla tego zespołu i danie nam okazji, by jemu służyć. I jestem głęboko wdzięczny prezydentowi-elektowi, którego przywództwo i wizja uczynią Amerykę znowu wielką – powiedział Pence,

Prezydent-elekt przyrzekał, że za jego rządów „każdy będzie mógł realizować swój potencjał”. Podkreślał, że jego program gospodarczy, w którym położy nacisk na odnowienie infrastruktury w USA, spowoduje „dwukrotne przyspieszenie wzrostu” ekonomicznego i stworzy miejsca pracy dla milionów ludzi.

Zapewnił też, że jako prezydent będzie utrzymywał „doskonałe stosunki z wszystkimi krajami”, mimo podkreślania w kampanii, że jego priorytetem jest dobro kraju, zgodnie z hasłem „America First” (Ameryka nade wszystko).

Połowę swego wystąpienia w Nowym Jorku Trump poświęcił przedstawianiu swojej licznej rodziny oraz grona najbliższych współpracowników i składaniu im podziękowań. Na scenę weszli: jego żona Melania, najmłodszy syn Barron, córki z poprzednich małżeństw: Ivanka i Tiffany, oraz synowie: Donald junior i Eric z żonami. Trump uściskał ich wszystkich.

Na scenie znaleźli się także politycy republikańscy, którzy od początku go popierali, jak były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani i przewodniczący Krajowego Komitetu Republikańskiego (RNC) Reince Preeibus. Ten ostatni deklarując się jako zwolennik Trumpa krytykował jego niektóre zachowania i wypowiedzi.

Trump podziękował nawet agentom Secret Service, którzy zapewniali mu ochronę w czasie kampanii.

„Tak, to był historyczny wieczór. Ale żeby pozostał historyczny, trzeba się wziąć do roboty. Nasza praca dopiero się zaczyna. (…) Obiecuję wam, że was nie zawiodę” – powiedział na zakończenie prezydent-elekt.

„Kocham ten kraj” – dodał.

Zgromadzony na sali tłum skandował: „U-S-A, U-S-A!..”

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj