Fot. PAP

Trudne warunki na drogach

Nocny przymrozek i cały czas padający śnieg pogorszyły warunki jazdy po świętokrzyskich drogach. Zajeżdżona warstwa śniegu jest na wszystkich trasach, miejscami pod nią występuje oblodzenie – poinformowały służby drogowe. 

Wszystkie główne drogi regionu są przejezdne, ale śliskie z powodu opadów śniegu. Około godz. 8 doszło do śmiertelnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 764.

W Ociesękach (Świętokrzyskie) w zderzeniu dwóch samochodów osobowych zginął na miejscu 37-letni kierowca jednego z nich. Apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków i odśnieżanie samochodów przed wyjazdem, co ułatwi zachowania prawidłowej widoczności i ocenę sytuacji na drodze. W całym regionie są trudne warunku jazdy” – powiedziała mł. asp. Justyna Błaszczyk z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. 

Jak informuje Ewelina Garnuszek z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na ekspresowej S7 nawierzchnia jest śliska i mokra, ale czarna. Zdecydowanie gorsze warunki – zajeżdżony śnieg – są na wschodzie województwa na trasach nr 77 z Lipnika do Przemyśla, nr 79 Warszawa – Sandomierz – Kraków – Bytom oraz nr 9 z Radomia do granicy ze Słowacją w Barwinku. W tej części regionu świętokrzyskiego cały czas utrzymują się opady.

„Na wszystkich drogach wojewódzkich jest warstwa błota pośniegowego lub zajeżdżonego śniegu. Najtrudniejsze warunki panują w okolicach Nowej Słupi (powiat kielecki) na trasach nr 752, 751 i 753. Miejscami może występować tam oblodzenie” – poinformowała dyżurna Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Małgorzata Drewno. 

Na drogach krajowych pracują 32 jednostki sprzętu odśnieżającego, a na drogach wojewódzkich 28 pługopiaskarek i pługosolarek.

Po nocnych opadach śniegu jest ślisko na większości głównych dróg Warmii i Mazur. W wielu miejscach zalega błoto pośniegowe i zajeżdżona warstwa śniegu – poinformowały służby drogowe.

Wszystkie główne drogi regionu są przejezdne, ale śliskie z powodu opadów śniegu i marznącego deszczu. Służby drogowe apelują do kierowców o ograniczenie prędkości i zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy w takich warunkach.

Jak poinformowała Mariola Sasin z olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na większości głównych dróg leży błoto pośniegowe lub panuje lokalna śliskość. Czarna i mokra jest jedynie nawierzchnia drogi krajowej nr 7 z Elbląga do Olsztynka, nr 16 z Iławy do Ostródy, nr 54 w okolicy Braniewa i nr 15 w pobliżu Lubawy.

Według Andrzeja Ołtuszewskiego z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie najtrudniejsze warunki panują na wschodzie regionu, gdzie w ostatnich godzinach opady śniegu były największe.

Na drogach krajowych pracują 84 jednostki sprzętu odśnieżającego, a na drogach wojewódzkich 64 pługi i piaskarki.

PAP

drukuj