Awarie prądu na północy kraju zostały usunięte

W sobotę przywrócono dostawy prądu do odbiorców w północnej Polsce, którzy zostali pozbawieni energii elektrycznej w Święta Bożego Narodzenia – poinformowała PAP rzeczniczka firmy Energa-Operator Alina Geniusz-Siuchnińska. Z powodu pogody możliwe są jednak kolejne awarie.

Rzeczniczka firmy Energa-Operator, spółki odpowiadającej za dostawy prądu w regionie, poinformowała PAP, że w sobotę ok. godz. 16 dostawy energii zostały przywrócone do wszystkich odbiorców, którzy zostali odcięci od dostaw prądu w święta.

Zaznaczyła jednak, że z powodu warunków atmosferycznych, dochodzi do kolejnych utrudnień w dostawach prądu. Nie są one jednak aż tak dotkliwe jak te, które wydarzyły się w piątek.

Dodała, że szczegóły dotyczące miejscowości, w których nie ma zasilania oraz szacowany czas przywrócenia dostaw podawane są na bieżąco na stronie internetowej www.energa-operator.pl w zakładce „awarie i wyłączenia”.

Wskazała też, że awarię można zgłosić m.in. poprzez formularz na stronie internetowej spółki lub telefonicznie, pod nr 991 (również z telefonów komórkowych) oraz smsem (3991).

W piątek do awarii doszło w woj. pomorskim, zachodnio-pomorskim i podlaskim, w efekcie ok. 13 tys. odbiorców było odciętych od dostaw prądu – byli to głównie mieszkańcy małych miejscowości w regionach bytowskim, człuchowskim, kartuskim i starogardzkim.

Przyczyną awarii były konary drzew, które obciążone ciężkim, mokrym śniegiem opierały się o linie, nierzadko zrywając przewody, co powodowało przerwy w dostawach energii. Jak informowała w piątek Geniusz-Siuchnińska, dotarcie do miejsc uszkodzeń było utrudnione z uwagi na powalone drzewa i nieprzejezdne drogi leśne.

PAP

drukuj