fot. pixabay.com

Trudna sytuacja powodziowa w Bułgarii. Główne partie przerwały kampanię wyborczą

Na dotkniętych powodziami terenach środkowej Bułgarii sytuacja jest wciąż bardzo trudna. Niektóre tereny są odcięte przez wodę, nie ma na nich prądu i wody pitnej. W rejonie Płowdiwu główne partie polityczne przerwały kampanię przed wyborami parlamentarnymi, a kandydaci i członkowie sztabów włączyli się w operacje ratunkowe.

Na terenie Karłowa i okolicznych podtopionych wskutek trwających od kilku dni ulew wsi ogłoszono stan klęski żywiołowej. We wsi Słatina 20 domów pozostaje odciętych od świata, brakuje tam wody pitnej i prądu. W nocy nie można było dostarczyć mieszkańcom żywności.

Mer wsi Trilistnik Mirczo Petrow poinformował, że w niedzielę ekipy ratunkowe skupią się na ratowaniu dobytków mieszkańców. Niestety woda porwała zgromadzone na zimę drewno na opał, które zostało niedawno kupione przez mieszkańców, nie udało się też uratować zwierząt gospodarskich – zaznaczył.

Minister rolnictwa Jawor Geczew przekazał, że częściowo winę za powodzie ponoszą miejscowe władze, które nie zadbały o remont tamy na rzece Striama, która pękła pod naporem wzburzonej wody, co spowodowało największe straty. Zapewnił, że zarówno rolnicy, którzy stracili plony, jak i ludzie, których domy zostały uszkodzone otrzymają pomoc od państwa. Dodał, że straty w rolnictwie są bardzo poważne, woda zalała dziesiątki hektarów pól.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl