fot. PAP/EPA

Trójstronne rozmowy o zakończeniu wojny na Ukrainie

Przywódcy Niemiec i Francji zaproponowali w piątek prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi opracowanie wspólnego dokumentu o wcieleniu w życie porozumień z Mińska i zakończeniu walk na Ukrainie – powiedzial rzecznik rządu niemieckiego Steffen Seibert. Potwierdziły to źródła w Paryżu. 

Na podstawie propozycji kanclerz Niemiec i prezydenta Francji będzie obecnie opracowywany możliwy wspólny dokument” – powiedział Seibert po zakończeniu trójstronnych rozmów w Moskwie, które trwały ponad 5 godzin.

Cytowane przez Reutera źródło w urzędzie prezydenta Francji określiło rozmowy Angeli Merkel i Francoisa Hollande’a z Władimirem Putinem – podobnie jak wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow – jako „konkretne i konstruktywne”.

Według tego źródła, oficjalni przedstawiciele Francji i Niemiec pozostali w Moskwie, aby kontynuować konsultacje przed zapowiedzianymi na niedzielę czterostronnymi rozmowami telefonicznymi Władimira Putina, Petra Poroszenki, Angeli Merkel i Francoisa Hollande’a. Rozmowy mają być prowadzone w tzw. „formacie normandzkim”, który tworzą liderzy Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji.

Wspomniane źródło potwierdziło, że rozmowy dotyczyć mają wspólnego dokumentu o wcieleniu w życie porozumień z Mińska i zakończeniu walk na wschodniej Ukrainie. Dokument, oparty na propozycjach Merkel i Hollande’a, ma również obejmować propozycje prezydentów Ukrainy i Rosji, Petra Poroszenki i Władimira Putina.

Brak informacji na temat przebiegu piątkowych rozmów w Moskwie jak i wcześniejszych rozmów Merkel i Hollande’a z Poroszenką w Kijowie.

Przywódcy Francji i Niemiec mieli przedstawić prezydentowi Rosji nowy plan uregulowania konfliktu w Donbasie, który w czwartek w Kijowie zaprezentowali ukraińskiemu prezydentowi Petrowi Poroszence. Jego szczegóły nie są znane. Według nieoficjalnych informacji plan rozwija porozumienia z Mińska.

Podpisane 19 września ubiegłego roku w Mińsku memorandum przewiduje m.in. zawieszenie broni, wycofanie z terytorium Ukrainy nielegalnych formacji zbrojnych i sprzętu wojskowego, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej, z której ma zostać wycofana broń ciężka, uwolnienie wszystkich jeńców i bezprawnie przetrzymywanych osób oraz monitorowanie granicy ukraińsko-rosyjskiej przez OBWE.

PAP

drukuj