fot. PAP/EPA

Prezydent Brazylii: Putin nie będzie aresztowany, jeśli przybędzie do mojego kraju

Władimir Putin nie zostanie aresztowany, jeśli przyjedzie w 2024 roku na szczyt G20 do Rio de Janeiro – zapewnił w niedzielę prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva, w wywiadzie dla indyjskiego portalu Firstpost.

Brazylijski przywódca zaznaczył, że Putin zostanie zaproszony na spotkanie formatu G20 w 2024 roku. Dodał, że sam planuje wziąć udział w posiedzeniu grupy BRICS w Rosji, które odbędzie się jeszcze przed rozmowami w Rio.

„Myślę, że Putin może z łatwością jechać do Brazylii. Mogę powiedzieć, że jeśli będę prezydentem Brazylii i przyjedzie do Brazylii, to nie ma możliwości, by został aresztowany” – powiedział prezydent Brazylii.

„Należy respektować niezależność Brazylii” – dodał.

17 marca 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Sędziowie uznali, że są realne podstawy, by sądzić, iż Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. W szczycie G20 w Delhi zamiast Putina udział wziął szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.

Jak podkreślił Reuters, Brazylia jest sygnatariuszem Rzymskiego Statutu, który doprowadził do powołania MTK. Biuro prezydenta Brazylii nie odpowiedziało na prośbę o komentarz na temat jego wypowiedzi na marginesie G20 w Delhi.

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, stwierdził w Delhi, że na razie nie widzi powodu, by zajmować się sprawą ewentualnej obecności Putina na szczycie G20 w Brazylii.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl