Triduum Paschalne w Hiszpanii

Wielki Czwartek i Wielki Piątek to najważniejsze dni dla bractw pokutnych. Na ulicę wychodzą wówczas najważniejsze procesje. Szczególnie intensywnie przeżyją najbliższe 24 godziny mieszkańcy Sewilli, gdzie o północy rozpocznie się niezapomniana “Madrugá”.

Na ulice Kordoby wychodzi dzisiaj sześć bractw pokutnych. Jako pierwsze Sagrada Cena – jedyne w mieście poświęcone Ostatniej Wieczerzy i ustanowieniu Eucharystii. Następnie Nazareno, Caído, Caridad, Cristo de Gracia

i Angustias. Niesione pasos, czyli stacje przedstawiają Jezusa dźwigającego krzyż, upadłego pod jego ciężarem bądź Chrystusa ukrzyżowanego. Dzisiejsze bractwa to jedne z najstarszych w Kordobie. Ich korzenie sięgają XVI i XVII wieku, a nawet wcześniej.

Bractwo Caridad powstało w połowie XV w. (1469). Zajmowało się chorymi, wdowami i sierotami oraz wykupem niewolników. Niesione paso to XVI-wieczna rzeźba przedstawiająca Jezusa na krzyżu i klęczącą u jego stóp Maryję. Z kolei Bractwo Chrystusa upadłego pod krzyżem – El Caído – jest najliczniejszym w dniu dzisiejszym. Liczy ponad 1500 członków i ok. 600 nazaranenos. Łącznie weźmie udział w dzisiejszych procesjach ponad 7 tys. osób. Najtrudniej mają costaleros dźwigający na barkach ciężkie pasos. Tylko wczoraj ponad 60 potrzebowało pomocy lekarskiej.

O północy rozpocznie się w Kordobie tzw. “madrugá”, czyli procesja, która potrwa do świtu. W porównaniu do Sewilli jest skromna. W stolicy Andaluzji wyjdą dzisiaj o północy główne procesje. Radość jest ogromna, ponieważ po raz pierwszy od pięciu lat nie będzie padał deszcz.

W innych regionach Hiszpanii na uwagę zasługuje dzisiaj Hellín koło Albacete, gdzie wychodzi Procesja Milczenia. Po jej zakończeniu rozpoczyna się tamborada, bicie w bębny, które potrwa nieprzerwanie aż do wielkopiątkowej procesji złożenia Jezusa w grobie. W Cartagenie (Murcja) Procesja Milczenia ma charakter konduktu pogrzebowego – odbywa się bez światła i muzyki. Milczenie przerywa jedynie śpiew przejmujących saet.

W Ameryce Łacińskiej na uwagę zasługuje miejscowość Alanje (Chiriquí) w Panamie, gdzie znajduja się słynąca łaskami figura Chrystusa. W Wielki Czwartek ludzie przybywają z daleka, aby przeprosić Go za grzechy popełnione w ubiegłym roku, podziękować za otrzymane łaski i prosić o pomoc i błogosławieństwo.

o. Marek Raczkiewicz, CSsR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl