Fot. PAP

Droga krzyżowa na Święty Krzyż

Szlakiem najstarszej w Polsce kalwarii, wiodącej z Nowej Słupi na Święty Krzyż, przejdzie w piątek w południe droga krzyżowa. Wierni pokonają ją po raz 10. od czasu przywrócenia tej tradycji.

Uczestnicy pasyjnego nabożeństwa będą podążali z kościoła św. Wawrzyńca w Nowej Słupi do pobenedyktyńskiego klasztoru na Świętym Krzyżu, pokonując trasę ok. 3 kilometrów. Wierni idący „Królewskim Szlakiem” będą nieśli trzymetrowy, drewniany krzyż. Na zmianę poniosą go m.in.: młodzież, strażacy, harcerze, samorządowcy, klerycy i księża.

Podczas liturgii Wielkiego Piątku, w świętokrzyskim sanktuarium wierni będą mogli adorować relikwie Krzyża Świętego. Nabożeństwu będzie przewodniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz. W ubiegłym roku w Świętokrzyskiej Drodze Krzyżowej, mimo niesprzyjającej, zimowej aury, uczestniczyło około tysiąca osób.

Przed dwoma laty było to niemal dwa tys. wiernych. Jak powiedział superior klasztoru z Zakonu Misjonarzy Oblatów – zgromadzenia opiekującego się sanktuarium – ojciec Zygfryd Wiecha, tradycja Kalwarii Świętokrzyskiej była kultywowana przez stulecia, ale zanikła w okresie rozbiorów Polski. Wielkopiątkowe nabożeństwa drogi krzyżowej przywrócił przed 10 laty były ks. biskup sandomierski Andrzej Dzięga.

W 2007 roku przy stacjach szlaku stanęły wyrzeźbione w lipowym drewnie rzeźby ludowe, przedstawiające 14 scen męki pańskiej. Świętokrzyska Golgota przypomina tradycję pasyjnych nabożeństw plenerowych w minionych stuleciach, z udziałem ludu i monarchów. Do połowy XVII wieku pielgrzymowali na Święty Krzyż niemal wszyscy polscy władcy; ich pątniczy szlak wiódł od Nowej Słupi i zachował do dziś miano „Drogi Królewskiej”.

Na przełomie XVI i XVII wieku, z inicjatywy opata Michała Maliszewskiego, wzdłuż tej drogi zbudowano stacje Męki Pańskiej, z których ocalały tylko dwie. Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysej Górze, Łyścu – drugim co do wysokości wzniesieniu Gór Świętokrzyskich – 595 m n. p. m.). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku.

Nazwa klasztoru oraz Gór Świętokrzyskich pochodzi od przechowywanych tam relikwii Krzyża Świętego, które znalazły się w klasztorze na początku XIV stulecia. Od lat trzydziestych XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów. Tuż przed ustąpieniem papież Benedykt XVI nadał kościołowi na Świętym Krzyżu godność bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tego aktu miało miejsce 16 czerwca 2013 roku.

RIRM/PAP

drukuj