Toruń: W Muzeum „Pamięć i Tożsamość” powstanie ekspozycja dot. działalności osób, dzięki którym Polska pozostaje krajem katolickim

W Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu powstanie ekspozycja, na której ukazana zostanie działalność osób, dzięki którym Polska pozostaje krajem katolickim. 

Rusza zbiórka świadectw osób, które budowały „Solidarność”, kościoły i wspólnoty parafialne w PRL-u, a także współtworzących Rodzinę Radia Maryja. Toruńska placówka będzie prezentowała historię Polski od chrześcijańskich jej początków po współczesność.

W ramach prezentacji najnowszej historii przedstawione zostaną informacje m.in. m.in. o osobach tworzących radiową rodzinę.

Przewodniczący Rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II Andrzej Jaworski powiedział, że każde nadesłane świadectwo zostanie wykorzystane do realizacji projektu.

– Chcemy stworzyć specjalny projekt, który będzie przypominał o wszystkich tych osobach. Będzie to tak zrobione, że nawet gdyby były miliony zgłoszeń, to każde zostanie zauważone i docenione. Zależy nam na tym, aby te osoby przysyłały swoje zdjęcia, krótkie świadectwa, żeby o nas o tym napisały i aby wyraziły zgodę na zamieszczanie ich zdjęć i podpisy. Przez to chcemy budować naszą wielką wspólnotę – podkreślił Andrzej Jaworski.

Andrzej Jaworski dodał, że adresy mailowe na które będzie można przesłać świadectwa, zostaną wkrótce podane na stronie internetowej Radia Maryja i TV Trwam.

to inicjatywa o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja. Warto przypomnieć, że w latach 90. Dyrektor Radia Maryja zaapelował o przekazywanie świadectw o Polkach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Wówczas odpowiedziały tysiące osób.

Z zebranego materiału powstała publikacja „Godni Synowie Naszej Ojczyzny”.  W Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowel Ewangelizacji znajduje się Kaplica Pamięci, w której na ścianach wyryte są nazwiska bohaterów. Obok świątyni powstaje także Park Pamięci.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl