fot. AKSiM

Toruń: w AKSiM odbyła się 9. konferencja z cyklu „Nowe media”

W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja naukowa poświęcona nowym mediom. Jej tematem przewodnim była kultura komunikacji.

„Communication Culture. Nowe media – Nowe możliwości – Nowe perspektywy” – to hasło tegorocznej odsłony spotkania poświęconego nowym mediom, które wpisało się już w tradycję Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Cieszymy się, że po raz dziewiąty spotykamy się na tej konferencji, która się rozwija, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, czego dowodem każdego roku jest coraz więcej zgłoszeń do udziału w tej konferencji. Krótkie przypomnienie, że dziewięć lat temu rozpoczęła się ta konferencja z inicjatywy studentów – mówił rektor AKSiM, o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Dzisiaj już nikt z nas nie ma wątpliwości, że nowe media weszły na stałe do naszego codziennego życia – zwrócił uwagę rektor uczelni i zaznaczył, że ma to zarówno dobre, jak i złe strony.

– Nowe media dają naprawdę szerokie możliwości, które mogą być bardzo użyteczne w takich dziedzinach jak chociażby podtrzymywanie kontaktów osobistych, zawodowych, wyrażanie siebie poprzez prowadzenie własnych kanałów i docieranie w ten sposób do wielu odbiorców, z którymi pragniemy dzielić wspólne wartości i pasje. Dostrzegamy nie tylko pozytywne zastosowania nowych mediów i technologii w praktyce, bo widzimy, że bardzo często bywa też tak, że potrafią one generować niepokoje i to czasami w skali ogromnej, nawet międzynarodowej. Mogą bardzo często boleśnie ranić drugiego człowieka, a nawet stać się narzędziem do prowadzenia zbrodniczych i dezinformacyjnych działań – podkreślał o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Przykładem tego typu niegodziwego użycia nowych mediów może być wojna na Ukrainie. O roli mediów w jej relacjonowaniu mówiła podczas swojego wystąpienia Liudmyla Kryva z Kijowa.

– 24 lutego 2022 roku zmienił i podzielił nasze na „do” i „po”. To zmieniło życie nie tylko zwykłych obywateli, nie tylko rodzin, nie tylko naszych sąsiadów, ale również dziennikarzy, którzy zmuszeni byli zbudować pracę według wymagań czasu wojennego. Ukraina stała się tematem numer jeden większości zachodnich mediów. Duża liczba korespondentów, nie zważając na ryzyko, przybyła do naszego kraju – mówiła prelegentka.

Od początku rosyjskiej agresji – jak wskazała Liudmyla Kryva – na Ukrainie zginęło ponad 55 dziennikarzy, wielu zostało rannych, a nawet uprowadzonych przez Rosjan. Podkreśliła, że media w wojnie na Ukrainie pełnią głównie rolę informacyjną, jednak w sieci istnieje ogrom przykładów dezinformacji, sterowanej przez władze Kremla. Do Torunia przybyli także prelegenci z Filipin, Hiszpanii, Turcji i Tajwanu.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl