Telewizyjny Uniwersytet Biblijny

Już w połowie października w TV Trwam rusza Telewizyjny Uniwersytet Biblijny. Program będzie emitowany na żywo o godz. 10:00 w co drugą sobotę miesiąca. Telewizyjny Uniwersytet Biblijny powstał z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i TV Trwam. Jak powiedzieli inicjatorzy – czerpanie wiedzy z Biblii przemienia człowieka i przyczynia się do budowania kultury o ludzkim obliczu. 

Uroczysta inauguracja Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego – transmitowana w TV Trwam i Radiu Maryja – odbyła się w sobotę 29 września w kościele św. Trójcy w Kielcach. Wzięło w nim udział 10 biblistów. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Gianfranco Ravasi, biblista, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

Jak mówią inicjatorzy Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego – nikt nie może sam interpretować Pisma Św. Konieczne jest czytanie go ze wspólnotą Kościoła. Dlatego gośćmi programu będą wybitni księża profesorzy, eksperci z zakresu biblistyki.

Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II powiedział, że pierwsza audycja będzie dotyczyła stworzenia świata, druga człowieka. Program będzie podzielony na katedry.

– Będziemy chcieli panoramicznie spojrzeć na każdy z tematów. Oprócz programów poświęconych konkretnym tematom z zakresu teologii biblijnej będzie katedra telewizyjna, którą będę kierował. Są powołane jeszcze trzy inne katedry. Druga będzie zajmowała się zagadnieniem: „Trudne pytania do Pisma Św.”. Trzecia katedra będzie podejmowała problemy z zakresu historii archeologii i geografii Ziemi Świętej. Czwarta Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego. To egzegeza – czyli wyjaśnianie – wybranych fragmentów Pisma Św. – powiedział ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk.

Ks. prof. Henryk Witczyk dodał, że inicjatywa jest odpowiedzią na apel ojca św. Benedykta XVI zawarty w posynodalnej adhortacji Verbum Dominii. Ojciec św. wzywa w dokumencie do działań nakierunkowanych na przepojenie słowem Bożym życia całego Kościoła.

Odbiorcy – za pośrednictwem eteru – będą mogli na żywo uczestniczyć w Telewizyjnym Uniwersytecie Biblijnym. Natomiast osoby, które wysłuchają wszystkich wykładów uzyskają możliwość ubiegania się o członkowstwo w Dziele Biblijnym.

– Zaproponujemy formę deklaracji. Będzie ona dotyczyła osób, które zgłoszą chęć stałego słuchania naszych wykładów. Uzyskają one certyfikat, zaświadczenie, na mocy którego będą mogły być przyjęte do Stowarzyszenia Dzieło Biblijne. Każdy w swojej diecezji, przez moderatorów diecezjalnych. To będzie wielki zaszczyt – powiedział ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk.

Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, a także ks. dr Marcin Kowalski i ks. dr Adam Kubiś podejmowali temat Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego podczas Rozmów Niedokończonych w sobotę 22.09.2012 r. Zwrócili uwagę na potrzebę analizowania Słowa Bożego i szerzenia go we współczesnym świecie. Wyjaśnili, że Słowo Ewangelii oświeca, oczyszcza, nawraca oraz przemienia człowieka. W ten sposób buduje kulturę o ludzkim obliczu.

 

„Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii”. Telewizyjny Uniwersytet Biblijny w TV Trwam – inauguracja, cele, program, wykładowcy, studenci – cz.I


Pobierz Pobierz

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl