Rocznica powołania Związku Polaków w Niemczech

W Słupsku odbędą się ogólnopolskie uroczystości 90. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech. O godz. 11.00 w kościele pw. św. Jacka, sprawowana będzie Msza św.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania złożą kwiaty pod pomnikiem Księcia Bogusława X Wielkiego.

W sali konferencyjnej miejskiego Ratusza, odbędą się z kolei okolicznościowe wykłady. Spotkanie zakończy się uroczystym odśpiewaniem Roty.

– W najbliższą niedzielę, 23. września w Słupsku będzie miała miejsce uroczystość 90. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech. Organizacja ta w okresie międzywojennym zapisała piękne, chwalebne karty działalności polskiej mniejszości narodowej, najpierw w Republice Wajmarskiej a następnie w III Rzeszy. Na uroczystość składają się dwa elementy – o godzinie 11:00 msza św. w kościele pw. Św. Jacka. Po tej uroczystej Eucharystii zgromadzeni goście przejdą do Sali konferencyjnej Słupskiego Ratusza, gdzie odbędzie się część merytoryczna i artystyczna. Poprzez ten projekt przypominamy dziewięć dekad działalności i funkcjonowania Związku Polaków w Niemczech. Przypomnimy dorobek tej organizacji w okresie międzywojennym, kongres berliński, na którym ogłoszono pięć prawd Polaków spod znaku rodła. Kongres Berliński był wówczas uwiecznieniem piętnastoletniej związku Polaków w Niemczech.- informuje Tadeusz Szczyrbak z Rodziny Rodła we Wrocławiu.

Chcemy by patriotyzm i pamięć historyczna były ciągle żywe. Dlatego na uczestników uroczystości czeka wiele ciekawych prelekcji oraz świadectwo osób z Rodziny Rodła oraz Polonii. – powiedział Tadeusz Szczyrbak.

-Wszyscy łączący się pod mottem pierwszej prawdy Polaków – jesteśmy Polakami, będą mogli usłyszeć międzywojenne nagranie kongresu berlińskiego, będą mogli poczuć historię, ale także własnym przykładem dać świadectwo zaangażowania. Pokażą, że patriotyzm spod znaku rodła jest nadal potrzebny i modny w XXI wieku. – kończy Tadeusz Szczyrbak.

Wypowiedź Tadeusza Szczyrbaka:

Audio MP3
Pobierz
drukuj