fot. gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

Tarcza 4.0 to prawdopodobnie ostatnia wersja przepisów antykryzysowych dla firm

Rząd nie pracuje już nad kolejnymi wersjami przepisów antykryzysowych – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Gazeta powołuje się na informacje z resortu rozwoju, jakie otrzymali przedsiębiorcy.

Tarcza 4.0, nad którą Sejm obecnie kończy prace, będzie prawdopodobnie ostatnim pakietem pomocowym dla firm ze strony rządu. Ewentualne nowe będą raczej dotyczyć konsumentów np. zwiększenia zasiłku dla bezrobotnych.

Do tej pory – jak mówiła wczoraj w Sejmie wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz – rządową pomoc otrzymało już 1,5 mln firm.

– Dziś to jest już ponad 55 miliardów złotych, które trafiło na rynek do gospodarki, przedsiębiorstw dużych, małych i średnich, utrzymując w ten sposób miejsca pracy. Robimy wszystko, aby ci wszyscy, którzy kwalifikują się do tej pomocy, tę pomoc uzyskali, dlatego tarcza finansowa działa na oświadczeniach, dlatego zwolnienie z ZUS-u działa na oświadczeniach. Wiele elementów uprościliśmy i jest na prostych formularzach, które sprawiają, że ta pomoc trafia naprawdę tak szybko, jak to możliwe. Tam, gdzie to niemożliwe, staramy się upraszczać procedury – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Wczoraj wieczorem w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0. Poprawki złożyły politycy PiS oraz opozycji.

Projekt przewiduje m.in. osłonę finansową dla samorządów i pomoc w spłacie kredytów bankowych dla przedsiębiorców.

RIRM

drukuj