fot. PAP/Tomasz Gzell

Rzecznik Sądu Najwyższego: Temat rozwiązania kwestii uchwały trzech izb SN będzie bardzo żywo podnoszony

Rzecznik Sądu Najwyższego zapowiada, że temat rozwiązania kwestii uchwały trzech izb Sądu Najwyższego będzie bardzo żywo podnoszony. Jak wskazał sędzia Aleksander Stępkowski, uchwała ma charakter wykluczający. 

Chodzi o uchwałę podjętą 23 stycznia przez skład trzech izb tego sądu. Zgodnie z nią nienależyta obsada sądów jest wtedy, gdy w ich składzie znajduje się osoba wyłoniona przez aktualną Krajową Radę Sądownictwa. To pociąga to za sobą różne skutki w zależności od szczebla sądu i dat orzeczeń. Uchwała prowadzi do podważania wyroków i orzeczeń, nad którymi pracowali sędziowie wybrani przez nową KRS.

Ważność tej uchwały została już zakwestionowana. W kwietniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że uchwała ta jest niezgodna z konstytucją i prawem unijnym.

Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski wskazał na antenie Radiowej Jedynki, że podjęcie uchwały ma realny wpływ na pracę sędziów w Polsce.

–  Ona ustanawia pewne normy, pewne normy, których niekonstytucyjność stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Co prawda sędziowie, którzy podejmowali tę uchwałę, ciągle się upierają, że dokonali tylko wykładni przepisów. Natomiast sprawy, które przychodzą do nas, do naszej Izby często, one się powołują na tę uchwałę tak jakby to był przepis prawa. A zatem to pokazuje, że faktycznie ta uchwała funkcjonuje jako przepis w obrocie prawnym.  Jeśli chodzi o sam charakter i funkcję tej uchwały, to ona dla mnie ma taki wyraz czysto wykluczający i stygmatyzujący – powiedział Aleksander Stępkowski

Rzecznik SN zaznaczył, że teraz powinniśmy skoncentrować się na tym, by sytuacja w Sądzie Najwyższym znormalizowała się, a atmosfera uspokajała. Zdaniem Stępkowskiego, Sąd Najwyższy stał się przedmiotem walki politycznej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl