Kancelaria prezydenta i wiceminister sprawiedliwości odpowiadają na zarzuty dot. projektu zmian w regulaminie SN
Kancelaria Prezydenta RP odpowiedziała na medialne zarzuty dotyczące projektu zmiany regulaminu Sądu Najwyższego. Prezydencka minister, Małgorzata Paprocka, podkreśliła, że to kwestia czysto techniczna, a zmniejszenie kworum potrzebnego do podejmowania uchwał nie wpływa na uprawnienia sędziów do wzięcia udziału w posiedzeniu Izby czy całego składu Sądu Najwyższego. Do sprawy odniósł się również wiceminister sprawiedliwości, dr Marcin Romanowski.
Jeden z sędziów Sądu Najwyższego, Włodzimierz Wróbel, upublicznił skan projektu zmian regulaminu Sądu Najwyższego. Poinformował, że jedna ze zmian przewiduje, iż do podjęcia uchwały pełnego składu SN lub połączonych Izb wymagana będzie obecność co najmniej połowy sędziów każdej z Izb.
Do sprawy odniósł się wiceminister sprawiedliwości, dr Marcin Romanowski. Podkreślił, że przede wszystkim ważne jest, by wymiar sprawiedliwości prawidłowo funkcjonował. Szczególnie dotyczy to Sądu Najwyższego.
– Od wielu lat mamy do czynienia z obstrukcją ze strony polityków w togach wspieranych przez totalną opozycję i to jest kolejny przykład podobnego działania, kiedy próbuje się blokować działanie instytucji. Polacy potrzebują, aby sądy działały, a nie zajmowały się polityką, stąd – w mojej ocenie – tego typu inicjatywa jest bardzo potrzebna i krzyki ze strony polityków opozycji czy upolitycznionych sędziów tylko potwierdzają słuszność tych rozwiązań. Kwestia kworum jest kwestią zupełnie techniczną. Zmiany, które mogą być wprowadzone, nie wpływają na podstawowe zasady funkcjonowania danej instytucji – ocenił wiceszef resortu sprawiedliwości.
Obecnie dla podjęcia uchwał całego Sądu Najwyższego konieczny jest udział 2/3 wszystkich sędziów; tak samo jest w odniesieniu do uchwał połączonych Izb lub całej jednej Izby.
Proponowane zmiany to także ustalenie liczby sędziów Izby Cywilnej SN na 45 sędziów (obecnie jest ich 43), a Izby Karnej na 38 sędziów (gdzie obecnie zasiada ich 39).
Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że propozycja odpowiada na potrzeby Sądu Najwyższego, przede wszystkim w części dotyczącej zwiększenia obsady kadrowej, liczby sędziów przede wszystkim w Izbie Cywilnej, gdzie jest najwięcej spraw i zaległości.
RIRM