fot. PAP/EPA

Talibowie przedstawią nowy system rządów

W ciągu najbliższych kilku tygodni talibowie zamierzają zaprezentować nowy system rządów w Afganistanie – powiedział w sobotę agencji Reutera ich przedstawiciel. Podkreślił, że talibom zależy na poprawnych stosunkach z Zachodem.

„Eksperci prawni, religijni i ds. polityki zagranicznej talibów zamierzają zaprezentować w ciągu najbliższych kilku tygodni nowy system rządów” – oświadczył w Kabulu przedstawiciel talibów, który zastrzegł sobie anonimowość.

Podkreślił, że nowy model rządów „może nie być demokracją w ścisłym rozumieniu Zachodu, ale będzie chronić prawa wszystkich”.

Wspomniany przedstawiciel dodał, że talibowie zamierzają kontynuować konsultacje z byłymi przywódcami afgańskimi i przywódcami prywatnych milicji. Przyznał, że przywódcy talibów słyszeli o „pewnych okrucieństwach, zbrodniach wobec cywilów”.

„Jeżeli talibowie dokonują tych czynów, zostaną one zbadane” – dodał.

Mówiąc o chaosie na lotnisku w Kabulu przedstawiciel talibów podkreślił, że „nie był on spowodowany przez talibów”.

„Zachód powinien mieć lepszy plan ewakuacji” – zauważył.

Podkreślił, że talibom zależy, aby zachodnie mocarstwa opuściły Afganistan „na przyjaznych warunkach”.

Reuter zaznacza, że talibowie po odniesieniu błyskawicznego zwycięstwa w ub. tygodniu i opanowaniu kraju, starają się prezentować bardziej umiarkowane oblicze. Jednak w latach 1996-2001 rządzili Afganistanem żelazną ręką do czasu ich obalenia przez koalicję pod przewodnictwem USA.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl