T. May chce bliskiej współpracy z UE ws. bezpieczeństwa także po Brexicie

Premier W. Brytanii Theresa May zaapelowała o wypracowanie nowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa między jej krajem a UE. Jak mówiła, umowa ta powinna zacząć obowiązywać już od 2019 roku, aby zapewnić dalszą współpracę obu stron w tym zakresie.

„Musimy chronić naszą ludność. Bezpieczeństwo Europy to nasze bezpieczeństwo” – podkreśliła May w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jako przykład ważnych dziedzin współpracy wskazała walkę z terroryzmem i przemytem ludźmi oraz dzielenie się danymi wywiadowczymi.

„Partnerstwo, które musimy stworzyć, będzie dla Wielkiej Brytanii i UE sposobem na jak najbardziej skuteczne połączenie wysiłków w dziedzinach, w których mamy wspólne interesy” – dodała, zastrzegając, że umowa ta powinna uznawać suwerenność Wielkiej Brytanii.

Zaapelowała do strony unijnej, by nie pozwoliła, by „rywalizowanie między partnerami” i „sztywne ograniczenia instytucjonalne” utrudniały zawarcie wszechstronnego porozumienia ws. bezpieczeństwa po Brexicie. Ostrzegła przy tym przed „szkodliwymi, realnymi konsekwencjami” w przypadku braku zgody w tej kwestii.

Szefowa brytyjskiego rządu po raz kolejny wykluczyła też możliwość powtórzenia w jej kraju referendum w sprawie Brexitu.

„Opuszczamy UE i nie ma mowy o drugim referendum czy powrocie” – zaznaczyła.

„Brytyjczycy są głęboko przekonani, że jeśli podejmują jakąś decyzję, to kolejne rządy nie powinny odwracać się od nich i wmawiać im, że źle zdecydowali” – dodała.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku z możliwym przedłużeniem obecnych warunków członkostwa w ramach okresu przejściowego – bez prawa głosu – przez następne 21 do 27 miesięcy.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC) to jedno z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Tegoroczna Konferencja rozpoczęła się w piątek i zakończy w niedzielę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl