Szykują się kolejne protesty pod Sejmem dot. reformy sądownictwa

Lider stowarzyszenia Obywatele RP Paweł Kasprzak zapowiedział, że jego organizacja spróbuje dziś przekroczyć barierki ustawione dla bezpieczeństwa przed Sejmem.

W niedzielę przeciw planom zmian w sądownictwie protestowało przed Sejmem kilka tysięcy przedstawicieli opozycji. Demonstrację zorganizowały m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP i Partia Razem.
Politolog prof. Mieczysław Ryba zwrócił uwagę, że władza sądownicza jest jedyną, która nie przeszła gruntownej zmiany od 1989 roku. Jak dodał, sądownictwo w obecnym kształcie ma znaczenie dla opozycji.

– Te nadzieje opozycji są ulokowane w tej władzy jako zdolnej ochronić pewne interesy, zapewnić jakieś bezpieczeństwo. W tym względzie, nawet środkami poza prawnymi, chcą to zblokować – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Sejm zajmuje się projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on wygaszenie kadencji sędziów tego sądu. PiS zapowiedział poprawki.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że to KRS, a nie minister sprawiedliwości, będzie decydować o wygaszeniu kadencji sędziów. KRS ma też decydować o dalszym pełnieniu funkcji przez sędziego, mimo nabycia przez niego wieku emerytalnego.

RIRM

drukuj