fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Sztab Generalny Wojska Polskiego przeprowadzi konsultacje dotyczące bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim

Minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak, polecił szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadzenie konsultacji w sprawie bezpieczeństwa na Bałtyku.  Rozmowy odbędą się z szefami resortów obrony Danii, Szwecji i Norwegii. W trakcie obrad wypracowane mają zostać rekomendacje. 

Jak przekazał wicepremier Mariusz Błaszczak, decyzja zapadła podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Nasz kraj ma od dawna przygotowaną strategię bezpieczeństwa na Bałtyku – podkreślił szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Michał Jach. Poseł dodał, że po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream – jak wszystko wskazuje przez Rosję – pojawiła się nowa trudno przewidywalna sytuacja.

– To pokazuje desperację Rosji i brak jakiejkolwiek koncepcji dot. przyszłości wojny na Ukrainie. Jednocześnie uwidoczniło się nowe zagrożenie, bo jeżeli oni są gotowi do tego, aby niszczyć swoje instalacje, żeby uzyskać niewielki efekt polityczny, to tym bardziej musimy liczyć się z tym, że mogą w podobny sposób zadziałać przeciwko innym instalacjom, w tym gazociągowi Baltic Pipe. To dlatego minister obrony narodowej zlecił szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który jest odpowiedzialny za przygotowanie strategii bezpieczeństwa, aby rozpoznał sytuację i przygotował adekwatną odpowiedź – powiedział poseł Michał Jach.

Do uszkodzenia gazociągów doszło na wodach Danii i Szwecji. Cały czas trwa ustalanie winnych. Politycy europejscy i eksperci mówią o sabotażu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl