Szpitale kupują kosztowny sprzęt bez przetargów

Publiczne szpitale zamiast kupować kosztowny sprzęt w przetargach, czynią to z wolnej ręki – informuje jedna z gazet. Takim działaniem placówki medyczne nie tylko przepłacają, ale również naruszają prawo.

Urząd Zamówień Publicznych wszczął już kilka kontroli. Wynika z nich, że w dwóch szpitalach naruszono ustawę o dyscyplinie finansów publicznych. Senator Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia podkreśla, że konieczna jest zmiana prawa.

– Polskie prawo nie sprzyja polskim szpitalom. Wymaga to jak najszybszego poprawienia, ale rząd co najwyżej wyśle kontrolę, Sądzę że szpitale publiczne najmniej interesują rząd – zauważył senator Bolesław Piecha.

Senator Bolesław Piecha powiedział również, że rozsądnym wyjściem z tej sytuacji byłoby podporządkowanie szpitali jednemu podmiotowi założycielskiemu. Równocześnie stworzyłoby to tzw. grupy zakupowe.

PiS przedstawiło projekt, który zakłada, że szpitale znajdujące się w jednej sieci mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szpitale znajdujące się poza siecią mogłyby być przekształcone lub sprywatyzowane.

RIRM  

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl