„Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności. Tobruk 1941” – IPN zaprasza na Przystanek Żywej Historii
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na Przystanek Żywej Historii „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności. Tobruk 1941”, który w dniach 9-11 czerwca 2023 r. odbędzie się na Pustyni Błędowskiej (Róża Wiatrów, Klucze).
Przystanek Żywej Historii zorganizowany przez Biuro Przystanków Historii i Oddział IPN w Krakowie we współpracy z wiodącymi grupami rekonstrukcyjnymi z całej Polski to połączenie różnych form edukacji, mające na celu promowanie ważnych wydarzeń historycznych.
„Tobruk 1941” nawiązuje do długotrwałej obrony libijskiego miasta, trwającej od 10 kwietnia do 27 listopada 1941 r. podczas kampanii afrykańskiej II wojny światowej. Przez siedem miesięcy obrońcy twierdzy – Brytyjczycy, Hindusi, Australijczycy, Nowozelandczycy oraz Polacy, Czesi i Słowacy – odpierali ataki armii włoskiej i niemieckiej. Obrońcy przeszli do historii jako „Szczury Tobruku”.
Na Pustynię Błędowską przybędzie 130 rekonstruktorów odtwarzających formacje polskie, angielskie, australijskie, francuskie, niemieckie i włoskie, walczące w Afryce Północnej oraz na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych w latach 1940–1943.
Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie zaprezentuje najciekawsze propozycje edukacyjne i zapozna publiczność z projektem IPN „Szlak Nadziei. Odyseja Wolności”.
W programie m.in.: pokazy rekonstruktorów „Tobruk 1941”, prezentacja mundurów i wyposażenia wojsk walczących pod Tobrukiem, prezentacja formacji walczących w II wojnie światowej oraz ówczesnych pojazdów pancernych i terenowych, a także mody cywilnej z lat 30. XX wieku oraz widowisko historyczne „Tobruk 1941”.
W wydarzeniach weźmie udział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
IPN