fot. TT/@ABartkowiak_PSP

Szkoła Główna Służby Pożarniczej otworzy studia na kierunku ratownictwo medyczne

Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie otworzy studia na kierunku ratownictwo medyczne. Zajęcia będą prowadzone we współpracy z Państwowym Instytutem Medycznym MSWiA. Kierunek ma ruszyć od nowego roku akademickiego.

Otwarcie nowego kierunku studiów zapowiedziano na środowym briefingu prasowym w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

„Decyzją ministra edukacji i nauki Szkoła Główna Służby Pożarniczej uzyskała uprawnienie do prowadzenia kierunku ratownictwo medyczne” – przekazał wiceszef MEiN, Włodzimierz Bernacki.

Bernacki zauważył, że Szkoła Główna Służby Pożarniczej rozpocznie tym samym kształcenie osób na kierunku cywilnym, który będzie zarazem służył samej Państwowej Straży Pożarnej.

Wiceminister wręczył decyzję MEiN komendantowi głównemu PSP, gen. bryg. Andrzejowi Bartkowiakowi. Komendant zaznaczył, że ta decyzja to zwieńczenie wieloletnich prób i chęci utworzenia tego ważnego kierunku.

„Plany mamy ogromne. Chcemy doprowadzić do sytuacji, że w naszej formacji jedna trzecia strażaków będzie miała poziom ratownictwa medycznego po szkole. Chcemy też szkolić Ochotnicze Straże Pożarne i nie tylko. Chcemy, żebyśmy mogli ratować na każdym poziomie. Przykład idealny jest dzisiaj w Turcji. Tam wśród naszych ratowników poszukiwawczych są ratownicy medyczni” – powiedział gen. bryg. Andrzej Bartkowiak, nawiązując do akcji grupy HUSAR Poland prowadzonej w tureckim mieście Besni po trzęsieniu ziemi.

Ratownictwo medyczne, jak dodał generał, to bardzo ważny element funkcjonowania Straży Pożarnej. Wyraził nadzieję, że kolejny krok to uchwalenie ustawy o ochronie ludności, a następny – zakup ambulansów do jednostek PSP i OSP.

Rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, st. bryg. Mariusz Feltynowski, zwrócił uwagę, że próby utworzenia nowego kierunku trwają od 2015 roku.

„Gdy przyszedł COVID-19 i okazało się, że mamy prawie 3 tysiące ratowników medycznych w standardzie licencjackim, ponad 1100 ratowników zostało delegowanych do wsparcia tymczasowych szpitali” – przypomniał st. bryg. Mariusz Feltynowski.

Jak stwierdził, markę buduje się latami.

„Dziękuję za zaufanie, za wsparcie, za misję powierzenia ratownictwa medycznego Szkole Głównej Służby Pożarniczej, która od 51 lat jest uczelnią wyższą” – powiedział rektor.

„Naukowo jesteśmy mocni. Chcemy rozwijać się jako uczelnia, chcemy stawiać na kierunki praktyczne. Mamy nadzieje, że to nie koniec” – dodał.

Sprzęt do prowadzenia zajęć na ratownictwie medycznym SGSP otrzymała od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Kierunek będzie prowadzony we współpracy z Państwowym Instytutem Medycznym MSWiA.

Wicedyrektor instytutu, dr Artur Zaczyński, ocenił, że utworzenie nowego kierunku medycznego w szkole kształcącej osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ludności to bardzo dobra rzecz dla polskiej nauki. Jak podkreślił, ratownictwo i ratownictwo medyczne to wspólny zbiór kompetencji, możliwości i współpracy.

Studia na nowym kierunku mają zostać uruchomione od października.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl