Wojewoda mazowiecki przygotował projekt planu działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera przygotował projekt planu działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego. Plan przekazano do konsultacji samorządom.  

Plan przewiduje 2 warianty – z 3 lub 5 dyspozytorniami. Prowadzone zmiany stanowią realizację założeń Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Obowiązujące obecnie umowy na świadczenie usług w zakresie ratownictwa medycznego są ważne do 31 marca. Projekt planu jest podstawą do otwarcia konkursu na realizację świadczeń. Do konkursu może przystąpić każdy podmiot spełniający wymogi oferty konkursowej.

– Ratownictwo medyczne będzie w najbliższym czasie w 100 proc. kompetencji tylko i wyłącznie państwa polskiego. Państwo w 100 proc. będzie brało odpowiedzialność za to, jak to będzie wyglądało. Nie będzie szukania: „kto?”, „czego?”, tylko będzie to system stworzony poprzez decyzję rządu, odpowiedzialnego ministra zdrowia za system nadzoru i wojewodów, którzy będą to musieli na swoich terenach zorganizować i współpracować ze wszystkimi, którzy na ten system będą się składali: inspekcjami, strażą, policją itd. – mówił wojewoda.

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 6 Rejonów Operacyjnych z 5 dyspozytorniami. Nowy plan przewiduje likwidację rejonu operacyjnego w Grodzisku Mazowieckim. Proces zmniejszania liczb dyspozytorni trwa od roku 2011.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj