fot. PAP/Grzegorz Momot

Mazowieckie: zagrożenia zimowe w czasie ferii

„Mamy telefony, mamy kontakt, mamy instytucje. Wykorzystujmy to po to, żeby nie było później tragedii” – zaapelował w czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nawiązując do bezpieczeństwa w okresie zimowym. Zimowa przerwa międzysemestralna w województwie mazowieckim rozpocznie się 28 stycznia.

Podczas czwartkowego spotkania przed posiedzeniem Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda mazowiecki wraz z przedstawicielami służb mundurowych określił zimowe zagrożenia oraz sposoby prewencji.

Zdzisław Sipiera przypomniał, że trwa ogólnopolskie liczenie osób bezdomnych i to one głównie padają ofiarami hipotermii. Od listopada z tego powodu zmarło już 55 osób.

„Bezdomni to jest problem, nad którym się pochylamy. Rozpoznajemy miejsca, gdzie te osoby mogą się gromadzić. Utrzymujemy kontakt ze schroniskami – są 23 na terenie Warszawy, 85 poza Warszawą, na terenie naszego garnizonu” – powiedział Komendant Stołecznej Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki przypomina, że wszystkie osoby potrzebujące tymczasowego schronienia powinny zgłaszać się do straży miejskiej, gminnej czy policji. Służby miejskie pomogą takim osobom dotrzeć do noclegowni, ogrzewalni czy ośrodków pomocy społecznej. Jednak los osób bezdomnych leży głównie w rękach przechodniów, „dlatego te wszystkie apele, aby nie pozostawać obojętnym na los drugiego człowieka, aby telefonować, aby informować o miejscach, gdzie osoby bezdomne się gromadzą, przebywają. Ale również wtedy, gdy widzimy osobę nieprzytomną, gdzieś na ulicy czy w rowie – aby informować odpowiednie służby. Te nasze wspólne działania, te apele przynoszą efekt. Myślę, że wiele istnień ludzkich udało nam się w tym sezonie uratować” – powiedział komendant policji mazowieckiej, insp. Tomasz Michułka.

Kolejne zagrożenia, o których mówiono podczas spotkania, są związane ze spędzaniem wolnego czasu na ślizgawkach.

„Na pewno będzie to okres, gdy będziemy zwracać uwagę na osoby nieletnie, które będą przebywały poza miejscem zamieszkania w porze wieczorno-nocnej. Będziemy się interesować, dlaczego przebywają poza miejscem zamieszkania, tak aby zapobiegać nieszczęściu. Będziemy skupiać się wspólnie z innymi służbami na kontrolach wszystkich tych miejsc, gdzie młodzież przebywa, kontrolować też wszystkie dzikie lodowiska” – powiedział insp. Tomasz Michułka.

Zastępca mazowieckiego komendanta PSP bryg. Artur Gonera przypomniał, że „mazowieccy strażacy w okresie przedświątecznym, ale też przed feriami prowadzą pogadanki z młodzieżą szkolną, na których uczulają przede wszystkim, w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się na lodzie”. By zminimalizować ilość nieszczęśliwych wypadków straż pożarna rozpoczęła akcję „Bezpieczne lodowiska 2019”, która ma na celu pomoc w organizacji bezpiecznych ślizgawek, na przykład na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich czy osiedli. Wojewoda mazowiecki apeluje w związku z tym do samorządów o przyjrzenie się dokładnie gdzie młodzież spędza czas wolny.

12 stycznia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał, że „najważniejszą kwestią w związku z rozpoczynającymi się feriami jest bezpieczny dojazd na miejsce wypoczynku dzieci, młodzieży i tych, którzy im towarzyszą”.

Policja już kilkukrotnie informowała, że w okresie ferii zimowych będą prowadzone wzmożone kontrole na drogach, szczególnie autokarów i pojazdów przewożących młodzież. Prócz stanu trzeźwości kierowców bardzo dokładnie sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów. Główny Inspektorat Transportu Drogowego przypomniał, by rodzice i nauczyciele zgłaszali potrzebę sprawdzenia pojazdów przewożących dzieci i młodzież. W trosce o najmłodszych i ich bezpieczeństwo w trakcie podróży na warszawskim Torwarze trwają dyżury GITD oraz policji, ale służby zaznaczają, że jeśli istnieje taka potrzeba, mogą dojechać na kontrolę w dowolne miejsce. Według insp. Tomasza Michułka „te wszystkie działania mają na celu przeciwdziałać i zapobiegać zdarzeniom na drodze”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl