Sześciu kandydatów ubiega się o fotel prezydenta Izraela

Sześciu polityków ubiega się w Izraelu o fotel prezydenta i jeden z nich po głosowaniu wyznaczonym na 10 czerwca zastąpi na stanowisku Szimona Peresa – poinformował we wtorek izraelski Kneset, odpowiedzialny za wybór głowy państwa.

„Reuwen Riwlin, Binjamin Ben Eliezer, Dalia Dorner, Meir Szeetrit, Dalia Icyk i Daniel Szechtman przedstawili przewodniczącemu Knesetu Juli-Joelowi Edelsteinowi sześć podpisów poparcia deputowanych, niezbędnych w wyborach 10 czerwca” – podał w swym komunikacie parlament Izraela.

Ostatecznym terminem zgłaszania kandydatów na urząd głowy państwa była północ z wtorku na środę.

Prezydent Izraela pełni głównie funkcje honorowe i reprezentacyjne. To premier kieruje rządem i państwem. Kadencja Peresa upływa w lipcu.

Faworytem jest Riwlin, były przewodniczący Knesetu i członek rządzącej prawicowej partii Likud. Jego szanse może jednak przekreślić brak poparcia szefa rządu i przewodniczącego ugrupowania, Benjamina Netanjahu. Politycy bowiem nie darzą się zbytnią sympatią.Głównym rywalem Riwlina jest Binjamin Ben Eliezer, emerytowany generał i deputowany lewicowej partii pracy, który kierował już kilkoma resortami, w tym ministerstwem obrony.

Centrum reprezentuje Meir Szeetrit, dawny członek Likudu, dziś przedstawiciel partii liberalnej Hatnuah.

Z ramienia centrowej Kadimy startuje Dalia Icyk, pierwsza kobieta pełniąca funkcję spikera Knesetu. Tymczasowo pełniła obowiązki głowy państwa w 2006 roku, gdy prezydent Mosze Kacaw został zawieszony w następstwie skandalu obyczajowego. Icyk podkreśla, że po 65 latach i dziewięciu prezydentach nadszedł czas, aby głową państwa została kobieta.

O fotel prezydencki zabiegają jeszcze dwie osoby spoza ław parlamentu. Dalia Dorner to była prezes Sądu Najwyższego, a Daniel Szechtman jest laureatem nagrody Nobla z 2011 roku w dziedzinie chemii.

PAP/ RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl