Szefowie MSZ Polski i Australii m.in. o bezpieczeństwie regionalnym

Rozwój współpracy między Polską a Australią, bezpieczeństwo regionalne, w tym sytuacja na Ukrainie, Półwyspie Koreańskim i w Syrii – to główne tematy wtorkowych rozmów ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z szefową australijskiej dyplomacji Julie Bishop w Canberze.

Według MSZ, ważnym tematem rozmów Waszczykowskiego z Bishop była również współpraca na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Waszczykowski podziękował stronie australijskiej za poparcie udzielone Polsce w naszych staraniach o uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Szefowie MSZ Polski i Australii omówili ponadto perspektywy poszerzenia programu „Zwiedzaj i pracuj”, który – jak podkreśla MSZ – cieszy się dużym zainteresowaniem polskich studentów.

„Polska społeczność wniosła ogromny wkład w rozwój Australii i jesteśmy za to bardzo wdzięczni” – powiedziała Bishop.

Waszczykowski spotkał się także z przewodniczącym Izby Reprezentantów Australii Anthonym Smithem. W rozmowie szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na potrzebę zacieśnienia relacji, zarówno w wymiarze politycznym jak i gospodarczym.

Według MSZ, rozmówcy zgodzili się, że należy dążyć do wzmacniania kontaktów między parlamentarzystami z obu państw, w czym ważną rolę powinny odegrać grupy współpracy polsko-australijskiej, które funkcjonują w obu krajach. Smith zadeklarował, że parlament Australii aktywnie zaangażuje się w obchody Roku Kościuszki z udziałem Polonii australijskiej.

Szef polskiego MSZ wygłosił także wykład na Australijskim Uniwersytecie Narodowym (ANU) poświęcony m.in. kwestiom bezpieczeństwa międzynarodowego i migracji.

„Musimy, jako świat zachodni, zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać i przywrócić porządek, poszanowanie instytucji, prawa międzynarodowego, podstawowych norm i wartości” – powiedział Waszczykowski.

Uczestnicy spotkania mogli przedyskutować polskie i australijskie stanowiska w zakresie najważniejszych konfliktów międzynarodowych, zagrożenia terroryzmem, roli NATO oraz migracji. W dyskusji, którą otworzyło wystąpienie ministra, wzięli udział przedstawiciele instytucji i agend rządowych, korpusu dyplomatycznego, a także środowisk naukowych oraz studenci. Słowo wstępne do wykładu wygłosił amerykański noblista, prorektor ANU Brian Schmidt.

Waszczykowski wziął także udział w zorganizowanych w ambasadzie RP obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja, gdzie spotkał się z przedstawicielami miejscowej Polonii, władz Australii i korpusu dyplomatycznego.

W poniedziałek minister Waszczykowski rozmawiał z gubernatorem Nowej Południowej Walii Davidem Hurleyem. Oprócz współpracy dwustronnej, rozmówcy omówili także m.in. sytuację bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim oraz na Bliskim Wschodzie i Ukrainie, jak również wyzwania stojące przed Unią Europejską w obliczu Brexitu.

Waszczykowski w poniedziałek spotkał się ponadto z przedstawicielami Europejsko-Australijskiej Rady Biznesu (European-Australian Business Council) w Sydney, a na Uniwersytecie Macquaire wygłosił wykład na temat obecnych wyzwań dla Europy i świata.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl