fot. PAP/DPA

Szefowa CDU rezygnuje z przywództwa w partii i walki o fotel kanclerza Niemiec

Szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer nie będzie ubiegała się o funkcję kanclerza Niemiec w przyszłorocznych wyborach federalnych. Rezygnuje też z kierowania Unią Chrześcijańsko–Demokratyczną.

O swojej decyzji Annegret Kramp-Karrenbauer poinformowała  na posiedzeniu prezydium CDU w Berlinie.

– Nie będę kandydowała na kanclerza. Moim zdaniem kierownictwo partii i kandydatura na kanclerza muszą być ostatecznie w tych samych rękach. Dlatego pozostanę liderem partii, dopóki nie zostanie podjęta decyzja o tym, kto kandyduje na kanclerza – poinformowała przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.

Decyzja szefowej CDU to pokłosie zeszłotygodniowych wyborów w Turyngii, w których premierem landu został Thomas Kemmerich z liberalnej FDP. Został on wybrany na to stanowisko przy poparciu CDU i prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec. W sobotę złożył rezygnację.

Annegret Kramp-Karrenbauer była szefową CDU od grudnia 2018 roku. Zastąpiła na tym stanowisku Angelę Merkel. Po rezygnacji  z ubiegania się o funkcję kanclerza Niemiec, a także z kierowania Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną, Kramp–Karrenbauer pozostanie na stanowisku ministra obrony.

 

TV Trwam News

drukuj