fot. flickr.com

Szef UdsKiOR chce, by Wojskowe Powązki stały się narodową nekropolią zarządzaną przez państwo

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych apeluje o ustawę, która uczyni Wojskowe Powązki narodową nekropolią zarządzaną przez państwo.

Jan Józef Kasprzyk wskazał, że chodzi o to, by uniknąć sytuacji, w której obok bohaterów narodowych chowani są ci, którzy ,,ciemiężyli naród polski”. Takich grobów – jak mówił – jest obecnie dużo i wciąż dochodzą kolejne.

– Potrzebne jest otwarcie dyskusji na ten temat i potrzebna jest ustawa, która wzorem II Rzeczypospolitej uczyni z Powązek nekropolię narodową zarządzaną przez państwo polskie – mówił Jan Józef Kasprzyk.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uważa, że Powązkami powinien zarządzać wojewoda lub Ministerstwo Obrony Narodowej, a decyzje o pochówkach powinny być konsultowane z Instytutem Pamięci Narodowej.

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że zdrajcy nie powinni spoczywać obok bohaterów.

– Dochodzimy do sytuacji zupełnie schizofrenicznej – zgłaszają to nam kombatanci, weterani walk o niepodległość – sytuacji, w której obok bohaterów narodowych chowani tam są również ci, którzy nie zasługują na to, aby spoczywać w takiej nekropolii, w takim miejscu. Bezpośrednim powodem otwarcia ponownie dyskusji na temat Powązek był pochówek w ubiegłym tygodniu Stanisława Kani, ostatniego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, czyli partii, która ciemiężyła naród polski – tłumaczył Jan Józef Kasprzyk.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że dołoży wszelkich starań, aby powstał projekt ustawy, która uczyni Wojskowe Powązki narodową nekropolią zarządzaną przez państwo.

– Sprawę tę trzeba uporządkować z takiej racji, iż Powązki są też miejscem, gdzie prowadzona jest edukacja historyczna przyszłych pokoleń. Nie może być takiej sytuacji, w której tuż obok Ryszarda Kuklińskiego spoczywa Bolesław Bierut. Powoduje to absolutny mętlik w głowach tych, których chcemy wychowywać, czyli młodych ludzi – podkreślał szef UdsKiOR.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl