Szef „Solidarności” o wniosku prezydenta ws. referendum: Wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego

To wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego – powiedział szef „Solidarności” Piotr Duda komentując zapowiedź Andrzeja Dudy o złożeniu w piątek w Senacie projektu postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji.

Prezydent poinformował w piątek, że złoży tego dnia w Senacie projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 r. dotyczącego zmian w konstytucji. Jak dodał, w projekcie ostatecznie jest 10 pytań. Więcej [tutaj].

Wśród pytań referendalnych są m.in. te o konstytucyjne zagwarantowanie nienaruszalności praw rodziny do świadczeń z programu 500 plus, prawa do emerytury nabywanego w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Inne będzie brzmiało: czy jest pani/pan za systemem prezydenckim; za systemem gabinetowym, czy za utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej. Prezydent chce też spytać w referendum obywateli czy są za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP: w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy), w wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny) czy za połączeniem obu systemów (system mieszany).

– Z tego miejsca apeluję do wszystkich członków ”Solidarności”, ale także do wszystkich obywateli, abyśmy się zaangażowali w referendum konsultacyjne. I nie wyobrażam sobie, że Senat nie wyrazi zgody panu prezydentowi na to referendum. Byłoby to zaprzeczenie demokracji w naszym kraju i cofnięcie się o krok do tyłu, jeżeli chodzi o społeczeństwo i angażowanie się Polaków w sprawy społeczne. Bo nie może być tak, że politycy uważają, że my – jako suweren – jesteśmy tylko po to, aby raz na cztery lata zagłosować na polityków, którzy chcą się dostać do parlamentu – stwierdził przewodniczący NSZZ „Solidarność” podczas konferencji prasowej w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Przypomniał, że to właśnie w Sali BHP Stoczni Gdańskiej w sierpniu 2017 r. odbyła się pierwsza z debat konstytucyjnych, współorganizowana przez Kancelarię Prezydenta RP i „Solidarność”.

– To wielki ukłon w kierunku Polaków, bo pan prezydent oraz związek zawodowy „Solidarność” uważają, że Polacy mają prawo wypowiadać się w ważnych sprawach dla obywateli nie tylko poprzez udział w wyborach parlamentarnych, prezydenckich czy samorządowych, ale także poprzez udział chociażby w referendum konsultacyjnym. To bardzo ważne dla obywateli. Ważny sygnał dla wszystkich Polaków, którzy faktycznie chcą się angażować w życie społeczne. I to taki mocny fundament pod społeczeństwo obywatelskie – zaznaczał Piotr Duda.

Jego zdaniem, pytania referendalne proponowane przez prezydenta, są bardzo ważne dla wszystkich Polaków, jak np. pytanie dotyczące tego, czy chcemy zmian w konstytucji, czy też nowej konstytucji.

Jak dodał, na liście pytań jest kilka szczególnie ważnych dla związku zawodowego.

– Po 11-miesięcznych konsultacjach, w których bardzo aktywnie brała udział „Solidarność”, mamy to najważniejsze pytanie, o które nam chodziło, czyli wzmocnienie obecnego art. 20 Konstytucji RP dotyczącego społecznej gospodarki rynkowej. Ale także ochrony wieku emerytalnego, obecnego status quo czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, o co walczyliśmy przez ostatnie kilka lat. To jest bardzo ważne pytanie dla obywateli i jestem o tym przekonany – Polacy będą chcieli iść i wypowiedzieć się w tych tematach – ocenił lider „Solidarności”.

PAP/ RIRM

drukuj