fot. PAP/Paweł Supernak

Szef resortu sprawiedliwości odwołał zastępcę szefa prokuratury rejonowej w Poznaniu. Decyzja ma związek ze sprawą Mariki M.

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, odwołał zastępcę szefa prokuratury rejonowej w Poznaniu. Decyzja ma związek ze sprawą Mariki M. Minister tłumaczył, że poznańska prokuratura nie dopilnowała swoich obowiązków, a wyrok dla Mariki M. był niewspółmierny do czynu.

Prokurator Generalny zaznaczył, że „pani prokuratur jako zastępca szefa Prokuratury Rejonowej była zobowiązana wobec swego nadzoru czuwać nad prawidłowym biegiem tego postępowania”.

– Doszło do rażących błędów skutkujących wątpliwą kwalifikacją prawną, zupełnie nieadekwatną reakcją karną na zachowanie naganne, godne potępienia i wymagające ukarania, ale w sposób adekwatny. Nie może być zgody na to, żeby przyczyny ideologiczne i światopoglądowe decydowały o tym, jak są oceniane poszczególne czyny i karani są sprawcy tychże przestępstw. Nie może być zasady znanej z bolszewickich czasów: „dajcie mi człowieka, a paragraf znajdę”. Tutaj tego rodzaju myślenie, niestety, jako żywo przychodzi do głowy, gdy patrzymy na tę historię – podkreślił minister sprawiedliwości.

Sąd skazał Marikę M. na trzy lata więzienia za usiłowanie rozboju. To kara za próbę wyrwania tęczowej torby jednej z uczestniczek poznańskiej manifestacji LGBT w 2020 roku.

– Analiza spraw prowadzonych w Prokuraturze Krajowej dotyczących rozbojów wskazuje, że sprawa pani Mariki i towarzyszącego jej 17-latka została potraktowana tak, jak karze się sprawców brutalnych rozbojów, zwykle popełnianych przez osoby będące już recydywistami (…). Nie ulega wątpliwości, że doszło do drastycznego naruszenia prawa – zaznaczył minister Zbigniew Ziobro.

W połowie lipca Prokurator Generalny zarządził przerwę w wykonywaniu kary dla młodej kobiety. Decyzja zapadła po wniosku Instytutu Ordo Iuris w tej sprawie. Jednocześnie do prezydenta Andrzeja Dudy skierowano wniosek o ułaskawienie Mariki M.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl