Szef MSZ: Chcemy kontynuować dobrą współpracę z Holandią nie tylko w UE, ale i w ONZ

Szef MSZ Witold Waszczykowski, który od poniedziałku składa dwudniową wizytę w Holandii ocenił, że relacje polsko-holenderskie są bardzo dobre. Podkreślił, że nasz kraj chce kontynuować dobrą współpracę nie tylko na forum Unii Europejskiej, ale także na forum ONZ.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w poniedziałek z nowo mianowanym holenderskim ministrem spraw zagranicznych Halbem Zijlstrą, który objął funkcję w powołanym w zeszłym tygodniu, po ponad półrocznych negocjacjach koalicyjnych, centroprawicowym rządzie Marka Ruttego.

Jak poinformowało MSZ w komunikacie przekazanym we wtorek PAP, Witold Waszczykowski podkreślił, iż to „przywilej być pierwszym zagranicznym gościem nowego ministra spraw zagranicznych” i jego wizyta świadczy „o bardzo dobrych relacjach Polski i Holandii”.

Spotkanie w Hadze odbyło się przy okazji Konferencji Utrechckiej. Tematami rozmowy – jak podał resort spraw zagranicznych – poza kwestiami z zakresu współpracy dwustronnej, były stosunki z Rosją, współpraca z USA, przyszłość UE, w tym wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony oraz Partnerstwo Wschodnie, którego szczyt odbędzie się 24 listopada.

Chcemy kontynuować naszą dobrą współpracę nie tylko na forum UE, ale także na forum ONZ. Czas, kiedy 5 europejskich krajów będzie zasiadało równocześnie w Radzie Bezpieczeństwa, to szczególna okazja, żeby pokazać naszą jedność” – powiedział Witold Waszczykowski, cytowany w komunikacie MSZ.

Polska obejmie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Dwuletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2018 r. Razem z Polską do Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019 wybrane zostały: Kuwejt, Gwinea Równikowa, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej. W wyborach uzupełniających do grupy Europy Zachodniej wybrana została Holandia, która zastąpi Włochy i będzie sprawować mandat niestałego członka RB ONZ w 2018 r.

W drugim dniu wizyty w Holandii minister Waszczykowski wraz ze swoim holenderskim odpowiednikiem zainauguruje XXVII sesję Konferencji Utrechckiej. W pracach pięciu grup roboczych wezmą udział przedstawiciele polskich i holenderskich resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, pracy i obrony.

Szef polskiej dyplomacji złoży ponadto wizytę w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, gdzie spotka się z Sekretarzem Generalnym Ahmetem Üzümcü. Wygłosi również wykład na temat polskiej wizji przyszłości UE w Instytucie Clingendael w Hadze.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl