PAP/Tomasz Gzell

Szef MSWiA: Do końca roku zostanie przedstawiona nowelizacja przepisów zaostrzająca kary za przestępstwa wobec funkcjonariuszy

Rząd chce wzmocnić bezpieczeństwo policjantów. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zadeklarował na wspólnej konferencji z premierem, że do końca miesiąca przedstawi projekt nowelizacji przepisów m.in. zaostrzający kary za przestępstwa wobec funkcjonariuszy. 

Nowela, oprócz podwyższenia kar za znieważenie, naruszenie nietykalności lub czynną napaść na funkcjonariusza, ma też obligować sądy do zasądzenia dodatkowej dotkliwej kary finansowej dla sprawcy.

W trakcie konferencji pokazano zarejestrowany materiał filmowy z Pastuchowa. Podczas interwencji policji ojciec i syn zaatakowali policjantów.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył dziś, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca.

– Podjęliśmy decyzję, razem z panem ministrem spraw wewnętrznych i administracji, z panem Mariuszem Kamińskim znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów. Właśnie oni powinni być pewni, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca, że państwo polskie za nimi stoi i poszczególne instrumenty, procedury, możliwości, które wzmocnią właśnie działanie policjantów i policjantek na służbie są naszym celem – zaznaczył Mateusz Morawiecki.       

Ze statystyk policji wynika że w latach 2015 – 2020 naruszenie nietykalności osobistej funkcjonariuszy miało miejsce 20 tys. razy, czynna napaść na policjantów – 1,5 tys. razy, a ich znieważenie – 50 tys. razy.

RIRM

drukuj