Szef MON: Z całą pewnością należy zastanowić się nad zmianą konstytucji

Środowisko Prawa i Sprawiedliwości z takimi projektami wychodziło, z projektem nowej konstytucji, została też opracowana ankieta konstytucyjna. Otrzymaliśmy odpowiedzi ekspertów (…) są wyniki tych prac, a więc to są konsultacje – mówił na antenie radiowej Jedynki szef MON Mariusz Błaszczak.

Podczas uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zwróci się do Senatu o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie nowej konstytucji 10 i 11 listopada 2018 roku.

– Z całą pewnością należy zastanowić się nad zmianą konstytucji. Środowisko Prawa i Sprawiedliwości z takimi projektami wychodziło, z projektem nowej konstytucji, została też opracowana ankieta konstytucyjna. Otrzymaliśmy odpowiedzi ekspertów (…) są wyniki tych prac, a więc to są konsultacje – mówił szef MON.

– Prezydent zgłosił taką inicjatywę, my podchodzimy do tego z szacunkiem. To jest prerogatywa prezydenta Rzeczypospolitej. Natomiast co do terminu i co do pytań, wypowie się większość parlamentarna, jesteśmy jeszcze przed taką rozmową – dodał.

Prowadząca spytała, czy ewentualne referendum powinno być połączone z wyborami samorządowymi.

– To teoretycznie mogłoby zwiększyć frekwencję, bo zagrożeniem rzeczywiście dla tej inicjatywy jest niska frekwencja. Pamiętamy inicjatywy poprzedniego prezydenta Komorowskiego i żenująco niską frekwencję. Wtedy była kampania wyborcza, więc to był taki chwyt Komorowskiego, który widział, że traci poparcie – odpowiedział polityk.

– Natomiast połączenie wiązałoby się z tym, że musiałyby funkcjonować mimo wszystko, odrębne komisje. Odrębne do prowadzenia wyborów samorządowych i odrębne do prowadzenia referendum – dodał.

polskieradio.pl/RIRM

drukuj