(fot. PAP)

Szef MON rozmawiał z sekretarz handlu USA

Współpraca obronna i gospodarcza oraz modernizacja polskiej armii były we wtorek głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra obrony Tomasza Siemoniaka z amerykańską sekretarz handlu Penny Pritzker – poinformowało MON.

Podczas spotkania z przebywająca w Warszawie Pritzker dyskutowano także o bezpieczeństwie w kontekście relacji bilateralnych i sojuszniczych oraz współpracy gospodarczej. Jak podało MON, sekretarz handlu USA podkreśliła znaczenie przemian gospodarczych, dokonanych w Polsce przez ostatnie 25 lat. Do strategicznych obszarów współpracy z Polską zaliczyła obronność – poprzez udział amerykańskich firm w modernizacji polskiej armii.

Nawiązując do postanowień ze szczytu NATO w Newport i ich implementacji doradczyni prezydenta USA ds. handlu zapewniła, że Stany Zjednoczone bardzo poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa Polski. Podkreśliła bliskie relacje z Polską poprzez m.in. wspólny wysiłek polskich i amerykańskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie, za który podziękowała szefowi MON.

Wicepremier Siemoniak podziękował stronie amerykańskiej za zaangażowanie w podnoszenie poziomu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO przez ciągłą obecność amerykańskich pododdziałów rotacyjnie ćwiczących w Polsce.

Penny Pritzker przybyła do Warszawy w poniedziałek w towarzystwie prezesów kilku największych amerykańskich firm, które wchodzą w skład Rady ds. Eksportu (PEC) doradzającej prezydentowi USA. Są to m. in. Xerox Corporation, Carpenter & Company, Lockheed Martin Corporation, Marriott International, UPS i Vermeer Corporation

W poniedziałek Pritzker miała spotkanie w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce; spotkała się również z wicepremierem Piechocińskim. We wtorek zaś spotkała się z przedstawicielami polskiego biznesu.

Zapewniła, że amerykański departament ds. rolnictwa współpracuje ściśle z polskim rządem na rzecz ułatwienia handlu polskimi warzywami i owocami, które zostały obłożone sankcjami przez Rosję.

PAP

drukuj